| Autor: mikolaj

W PE nt. sposobu ratowania producentów przed spadającymi cenami mleka

W związku z załamaniem cen mleka na terenie UE i brakiem widoków na szybką poprawę sytuacji, posłowie będą pytać Komisarza Phila Hogana o działania wspomagające producentów mleka oraz o stabilizację ich dochodów podczas debaty, w czwartek. Kryzysowi sprzyja, między innymi, rosyjskie embargo na import z UE, wygaśnięcie kwot na produkcję mleka, w 2015 i spadek popytu globalnego.

W PE nt. sposobu ratowania producentów przed spadającymi cenami mleka

Posłowie zwrócą się również do Rady z zapytaniem, dlaczego rozwiązania prowadzące do wzmocnienia pozycji rolników na rynku, takie jak umożliwianie im łączenia sił w organizacjach producentów i negocjowanie cen dostaw są tak słabo wykorzystywane w niektórych państwach członkowskich.

 

Podczas debaty plenarnej, 12 kwietnia posłowie wzywali do pilnego wprowadzenia ulg dla producentów mleka, reform strukturalnych, dzięki którym zwiększyłaby się ich odporność na zawirowania na rynkach oraz zapewnienie im uczciwej płacy.

 

W lipcu 2015, Parlament wzywał również do stworzenia mechanizmów chroniących producentów mleka przed nadużyciami na rynku oraz nalegał na zwiększenie roli odgrywanej przez Obserwatorium Rynku Mleka, aby umożliwić mu publikację ostrzeżeń o kryzysie oraz zalecanych działań.Tagi:
źródło: