| Autor: redakcja1

Dostawy mleka w UE wzrosną o 0,6%. Ponownie zwiększy się wydajność krów

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej zawartych w opublikowanym niedawno, zimowym raporcie „Short-term Outlook" w 2017 r., w porównaniu z rokiem poprzednim dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększą się o 0,6%.

Dostawy mleka w UE wzrosną o 0,6%. Ponownie zwiększy się wydajność krów

Produkcja mleka w UE

Oznacza to, że eksperci KE, w odniesieniu do poprzedniej prognozy z listopada 2016 r. nieznacznie, bo o 0,1 pkt. proc. podnieśli swoje oczekiwania co do dynamiki wzrostu dostaw mleka we Wspólnocie.
 
Wg analityków KE, o ile jeszcze w I kwartale br. dostawy mleka będą mniejsze niż przed rokiem, to w kolejnych, przy stabilnych cenach mleka, należy oczekiwać, że poziom dostaw będzie już wyższy w porównaniu do analogicznych okresów 2016 r.
 
Jak wskazuje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, tempo wzrostu dostaw w krajach UE-15 będzie słabsze niż w przypadku krajów, które dołączyły do UE po 2003 r. (UE-N13) i wyniesie odpowiednio 0,5 i 1,0%. Warto zauważyć, że zwiększenie dostaw mleka w UE, w 2017 r. będzie skutkiem wzrostu mleczności krów (o 2,0%), szczególnie w krajach UE-N13 (o 4,0%) oraz poprawy towarowości produkcji mleka (wskaźnika dostaw) o 0,2 pkt. proc. Eksperci KE, oczekują bowiem, że pogłowie krów w 2017 r. ulegnie redukcji o 1,6%.


Tagi:
źródło: