| Autor: redakcja

Wiedzieć czy krowa jest szczęśliwa na podstawie wykresu

Rolnicy chcą znać poziom stresu odczuwanego przez ich bydło. Do tej pory nie było metody pozwalającej na monitorowanie rytmu serca krowy bez konieczności wygolenia fragmentu sierści lub stosowania żeli, a rolnicy chcieliby dysponować dodatkowymi informacjami na temat swoich zwierząt dzięki monitorowaniu pracy ich serc – wskazuje Joji Yamaguchi.

Wiedzieć czy krowa jest szczęśliwa na podstawie wykresu
 
Liczne badania potwierdzają, że psy i koty potrafią znakomicie wyczuwać nastrój właściciela. Reagują na gorsze samopoczucie, wykrywają choroby. Teraz także ludzie mogą znacznie lepiej określić nastroje swoich pupili. Istnieją już aplikacje, które potrafią interpretować samopoczucie psa na podstawie jego szczekania. Inupathy to z kolei pierwszy na świecie wizualizator nastrojów psów oparty na monitorowaniu tętna. Przy okazji pozwala też monitorować stan zdrowia czworonoga. Producent pracuje już nad wersją dla większych zwierząt, co może w przyszłości pozwolić rolnikom lepiej zarządzać np. hodowlą krów.

– Inupathy to urządzenie do monitorowania pracy serca stworzone z myślą o zwierzętach pokrytych futrem, zwłaszcza psów. Jest wyposażone w unikatowy czujnik, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez suche futro, bez konieczności wygolenia fragmentu sierści. Urządzenie umożliwia również analizę nastroju zwierzęcia, dzięki której właściciel wie, czy jego pupil jest szczęśliwy i ma dobre samopoczucie – mówi agencji Newseria Innowacje Joji Yamaguchi z Inupathy.Inteligentne obroże podają dokładne miejsce pobytu psa, wykorzystują też specjalne czujniki, aby sprawdzić, czy zachowanie czworonoga jest typowe. Na rynku są dostępne obroże z modułem śledzącym bazującym na sieci neuronowej – w ten sposób powstał inteligentny system interpretacji zachowania psa, który wykorzystuje akcelerometry do oceny zachowania psa i wykrycia, kiedy coś jest nie tak. Obroża monitoruje sen, rozpoznaje też stres, ból, głód czy pragnienie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!