| Autor: redakcja6

Wołowina po raz drugi zostanie poddana badaniom na obecność koniny

Komisja Europejska podjęła decyzję, aby przeprowadzić drugą rundę badań DNA produktów mięsnych, w celu przekonania się, czy konina nadal trafia w nieuczciwy sposób do produktów oznakowanych jako wyprodukowane z wołowiny – poinformowała FAMMU/FAPA.

Wołowina po raz drugi zostanie poddana badaniom na obecność koniny
Przypomnijmy, iż pierwsza runda badań została przeprowadzona w 2013 roku i wykazała, iż około 4,6% próbek pobranych z produktów mięsnych zawierało mięso końskie, co nie zostało uwzględnione na etykietach.
 
Planowane badania DNA zostaną przeprowadzone we wszystkich państwach członkowskich wiosną bieżącego roku. Natomiast oficjalne wyniki zostaną przedstawione przez Komisję Europejską do końca lipca 2014 roku.
 
Przeprowadzone w ubiegłym roku badania wykazały, że w Irlandii konina była wykorzystywana w wielu produktach mięsnych, Komisja oraz poszczególne kraje Wspólnoty wprowadziły szereg rygorystycznych środków, aby skutecznie wykrywać próby fałszowania żywności.
 
Według Komisji Europejskiej, testy potwierdzają, że afera z koniną nie obniżyła bezpieczeństwa żywności i nie stała się problemem zdrowia publicznego. Jak podała FAMMU/FAPA, była to raczej kwestia oszustwa przy etykietowaniu żywności. Wykazano bowiem, że oszuści wykorzystali słabości systemu ze szkodą zarówno zaległych firm, jak i dla konsumentów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!