| Autor: redakcja

Wykryto chorobę szalonych krów w Polsce, pierwszy raz od 6 lat

Choroba szalonych krów w Polsce. Wykryto pierwszy przypadek od 6 lat.

Wykryto chorobę szalonych krów w Polsce, pierwszy raz od 6 lat
O wykryciu choroby szalonych krów poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) z siedzibą w Paryżu, która otrzymała potwierdzenie od polskich służb.
 
Wystąpienie przypadku BSE zostało potwierdzone 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku jak wynika z informacji na stronie OIE.

Co znacza to dla branży bydła?

Branża nie będzie objęta sankcjami ponieważ zdiagnozowany przypadek BSE to nietypowy.

 

Jakie są rodzaje BSE?

BSE klasyczny
to taki, który atakuje krowy, której zjadły zakażoną paszę, które zawierało białko z mączki mięsno-kostnej chorych krów.

BSE nietypowy to taki typ, który występuje bardzo rzadko, a jego pochodzenie nie jest do końca znane. Takie przypadki zdarzają się nie tylko w Polsce.


 

Jak się można zarazić?

Choroba Creutzfeldta i Jakoba, Gąbczasta encefalopatia bydła (ang. BSE) potocznie zwana chorobą szalonych krów, lub mylnie chorobą wściekłych krów. Choroba jest groźna dla człowieka. 

Aby choroba mogła zostać przeniesiona na człowieka musi być zgodność chociaż małego fragmentu (kilku aminokwasów) prionu zwierzęcego, które będzie identyczny z ludzkim. Ludzie mogą zarazić się od chorych zwierząt, jedząc zakażone produkty. Głównym źródłem zakażenia może być mechanicznie, odzyskiwane mięso zanieczyszczone zakażonymi tkankami mózgu i rdzenia kręgowego.

Kiedy wykryto ostatni raz przypadek BSE w Polsce?

Ostatni znany przypadek BSE w Polsce miał miejsce w marcu 2013 r.,  Zarażone zwierzę zostało poddane ubojowi i utylizacji.Tagi:
źródło: