| Autor: redakcja1

Friesland Campina: Wzrost gwarantowanej ceny skupu mleka

W lutym 2015 roku po pięciu miesiącach spadków gwarantowanej ceny skupu mleka największej holenderskiej spółdzielni mleczarskiej działającej globalnie – Friesland Campina zaobserwowano zwyżkę – podaje FAPAFAMMU/FAPA.

Friesland Campina: Wzrost gwarantowanej ceny skupu mleka

Ceny mleka

W drugim miesiącu 2015 roku cena ta została ustalona w granicy 31,5 EUR/100 kg, tj. o 1,25 EUR/100 kg więcej niż przed miesiącem. Zwyżka pojawiła się w wyniku przewidywanych większych cen mleka w lutym w mleczarniach należących do koncernu, w związku z obserwowaną wzrostowym trendem cen serów przetworzonych, mleka w proszku i masła.

 

Osłabiony kurs euro przyczynia się do zwiększania wysyłki unijnych artykułów mleczarskich. Poza tym podaż mleka w skali światowej stabilizuje się na skutek spadającej produkcji tego surowca w Europie Zachodniej, wynikającej ze starań o minimalizację kar za nadprodukcję w kończącym się w marcu ostatnim sezonie kwotowania. Stabilizująco na podaż globalną działa również susza ograniczająca produkcję mleka w Australii i Nowej Zelandii. W wyniku czego światowy rynek mleka rynek dąży do równowagi popytu i podaży.

 

Cenę tłuszczu mlecznego Friesland Campina ustaliła w lutym na 257,1 EUR/100 kg, 100 kilogramów białka mlecznego kosztowało więcej o 4,13% do 514,2 EUR, a laktoza podrożała o 4,13% do 51,42 EUR/100 kg. Przeciętna gwarantowana cena Friesland Campina, jaką rolnicy otrzymywali za mleko w całym 2014 roku, osiągnęła granicę 39,29 EUR/100 kg i była o 0,4% mniejsza niż w 2013 r., kiedy wynosiła 39,45 EUR/100 kg. Tak nieznaczna różnica związana jest z tym, że w pierwszym kwartale ceny mleka były dużo większe niż rok wcześniej, a lipiec był pierwszym miesiącem gdy gwarantowana cena skupy mleka Friesland Campina była mniejsza niż rok wcześniej.

 

Gwarantowana cena oferowana przez Friesland Campinę jest ściśle związana ze przeciętną ważoną roczną ceną mleka w Niemczech, Holandii (na podstawie cen mleczarni Bel Leerdammer, Cono Kaasmakers and DOC Kaas), Danii (Arla Foods) i Belgii (Milcobel). Cena ta odnosi się do 100 kg mleka o 4,41% zawartości tłuszczu, 3,47% białka i 4,51% laktozy oraz nie obejmuje VAT.Tagi:
źródło: