| Autor: redakcja11

Wyższe limity skupu odtłuszczonego mleka w proszku i masła

Podczas posiedzenia rady ministrów UE ds. rolnictwa Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie rolników dotkniętych kryzysem sektorów mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. Holandia sprawująca przewodnictwo w Radzie UE zebrała od krajów unijnych propozycje ponad 100 inicjatyw, które mają pomóc rolnikom.

Wyższe limity skupu odtłuszczonego mleka w proszku i masła

Jak podaje FAMMU/FAPA jest to m.in. wsparcie dla producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka, przedłużenie dopłat do przechowywania mięsa i mleka w proszku, a także elastyczność w sprawie egzekwowania kar nakładanych na rolników.

Komisja zamierza ograniczyć czas organizacjom producenckim czy spółdzielniom działającym w sektorze mleczarskim zawieranie dobrowolnych porozumień dotyczących produkcji i dostaw. Ma to na celu ograniczenie podaży na rynku, a przy tym wzrost cen. Komisja Europejska uznała, że są warunki, aby zastosować artykuł rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych w tej sprawie. Komisja zapowiedziała również zwiększenie ilości, jeśli chodzi o interwencyjny skup odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Limity zostaną zwiększone do 218 tys. ton (ze 109) dla mleka w proszku oraz do 100 tys. ton (z 60 tys.) dla masła.

Unijni ministrowie rolnictwa już od sierpnia 2015 roku rozmawiają o możliwościach rozwiązania problemów na rynkach mleka, wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Tagi:
źródło: