| Autor: kkj6

16 maja upływa pierwszy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Wnioski o dopłaty bezpośrednie można będzie składać jeszcze do 10 czerwca. Jednak to 16 maja mija pierwszy termin. Każdy dzień opóźnienia jest równoznaczny ze stratą. Mimo to, chętnych wciąż jest niewielu.

16 maja upływa pierwszy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Czas nieubłaganie płynie, a w Agencjach wciąż pusto. Wszystko wskazuje na to, że rolnicy zwlekają ze złożeniem swoich wniosków do ostatniej chwili. Efektem takiego postępowania mogą być ogromne kolejki na kilka dni przed zakończeniem. Zostało zaledwie osiem dni, a na dzień dzisiejszy wniosków nie złożyło około 2/3 uprawnionych.


Rolnicy tłumaczą, że ich zachowanie jest uzasadnione obawami. Jak twierdzą, sytuacja na polach jest niestabilna i wszystko może się jeszcze zmienić np. przez przymrozki. Dlatego czekają do ostatniego momentu, aby we wnioskach uwzględnić jak najbardziej rzetelną sytuację.


Urzędnicy są zaskoczeni. Tak niskie zainteresowanie jest dla nich zupełną nowością i pierwszym takim przypadkiem. Przekonują, żeby znaleźć czas na wypełnienie aplikacji, która nie jest trudna i nie uległa większym zmianom w porównaniu do zeszłego roku. Tłumaczenie gospodarzy również ich nie przekonuje. Uważają, że sytuacja w zasiewach nie powinna odciągać ich od złożenia wniosków, bo po zaistniałych zmianach dokumenty można poprawiać.


Jeżeli ktoś nadal jest niezdecydowany odnośnie tego, co chciałby w tym roku uprawiać, to do 31 mają 2011 roku może złożyć korektę wniosku. Ci, którym wypełnianie aplikacji może sprawiać trudności, mogą liczyć na pomoc doradców rolnych.


W tym roku 1,4 mln rolników powinno zgłosić się do Agencji po dotację, a do rozdysponowania jest ponad 3,3 mld euro.


Dokumenty można składać w biurach Agencji powiatowych, wysłać poczta lub aplikować przez Internet.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!