| Autor: redakcja1

WPR: Copa-Cogeca skrytykowała pierwszy pakiet aktów delegowanych

Copa-Cogeca skrytykowała pierwszy pakiet aktów delegowanych w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), przyjęty w tym tygodniu przez Komisję i uprzedziła, że utrudni on rolnikom wdrażanie reformy.

WPR: Copa-Cogeca skrytykowała pierwszy pakiet aktów delegowanych
Jak zaznaczył Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca: - W lecie ubiegłego roku domagaliśmy się szybkiego i pozytywnego porozumienia w sprawie reformy WPR. Po trzech latach negocjacji ministrom UE, eurodeputowanym i Komisji udało się osiągnąć porozumienie, które możemy przyjąć. Europejscy rolnicy robią wszystko, aby nowa WPR działała sprawnie, produkują żywność w sposób zrównoważony, bez zagrażania naszej zdolności produkcyjnej.
 
Dokładają wszelkich starań stosując instrumenty zazieleniania zgodnie ze swoimi możliwościami oraz z uwarunkowaniami i środowiskiem. Potrzeba nam także szybkich decyzji w sprawie wdrażania reformy, tak aby zaczęła ona obowiązywać w dn. 1 stycznia 2015 r.
 
Po czym dodał - Ale teraz, w aktach delegowanych, Komisja wykracza poza pakiet kompromisowy uzgodniony w lecie ubiegłego roku. Szczególnie niepokoi nas aspekt wdrażania obszarów proekologicznych w ramach reformy.
 
Restrykcyjne zasady sadzenia roślin wiążących azot oraz ścisłe ograniczenia co do metod upraw stosowanych na obszarach proekologicznych zmuszą rolników do podejmowania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji. Byłoby to sprzeczne z wnioskami głów państw UE, według których zazielenianie nie może pociągnąć za sobą wyłączania gruntów rolnych z produkcji. UE osłabia swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez ograniczenie możliwości produkcji żywności.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!