Ekonomiści chcą modyfikacji WPR związanej z dotacjami rolniczymi

Wspólna Polityka Rolna (WPR) jest zawodna i dlatego też europejscy ekonomiści proponują zmiany.


Według nich WPR jest zbyt kosztowna w utrzymaniu, gdyż na swoje cele pochłania ponad 30 procent unijnego budżetu. Tylko w 2010 roku było to 43,8 mln euro. Ponadto nie zaspokaja potrzeb gospodarki unijnej oraz konsumentów w taki stopniu jak powinna. W związku z tym swoją propozycję wysuwają ekonomiści. Dotyczy ona maksymalnego ograniczenia wszelkich inwestycji oraz dotacji. Poza tym są za zlikwidowaniem subwencji do eksportu, a także powolnym wygaszaniem dopłat bezpośrednich.

 

W ten sposób chcą przekonać wszystkich, że rolnictwo podobnie jak i przemysł powinno stać się odpowiedzialne za powstrzymanie zachodzących zmian klimatycznych i właśnie to powinno być głównym celem WPR.

 

Niemniej jednak ze strony władz unijnych nie ma żadnego odzewu, a poza tym nikt nie obstaje za całkowitym zniesieniem dopłat bezpośrednich, lecz w tym wypadku brana jest pod uwagę tylko ich modyfikacja.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!