Od 18 października 2010 ARiMR zaczyna realizację płatności z tytułu ONW

ARiMR jest przygotowana do przekazywania środków pieniężnych na konta rolników.


W tym roku do biur powiatowych ARiMR trafiło ponad 700 tys. wniosków o przyznanie pomocy finansowej z tytułu gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Jak podaje ARiMR niemal wszystkie z 700 tyś. spraw zostało już zweryfikowanych, a 480 tys. wnioskodawców otrzymało już decyzje o przyznaniu środków finansowych. W historii działalności Agencji nigdy tempo obsługi wniosków o przyznanie tych płatności nie było tak szybkie.


Związane jest to z zaangażowaniem i dobrym przygotowaniem pracowników Agencji. Już w poniedziałek 18 października około 90 tys. osób otrzyma przelewy na konta bankowe podane w Ewidencji Producentów prowadzonej przez ARiMR. W pierwszej kolejności płatności otrzymają gospodarstwa poszkodowane w tegorocznych powodziach. Agencja zamierza wypłacić rolnikom 1,1 miliarda zł z łącznej kwoty wsparcia wynoszącej około 1,3 miliarda zł do końca roku. Pozostałe blisko 200 milionów złotych z dopłat ONW trafi do rolników na początku przyszłego roku.

 

Należy pamiętać, że dnia 24 września 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)" (Dz. U. Nr 175, poz. 1185). Rozporządzenie reguluje zasad przyznania płatności ONW następcom prawnym rolników będących osobami prawnymi. Dotychczas obowiązujące przepisy regulowały przypadki, w których następca prawny wnioskodawcy może wstąpić do toczącego się postępowania na miejsce wnioskodawcy jedynie w odniesieniu do wnioskodawcy, który jest osobą fizyczną. Nie określono natomiast takich przypadków w odniesieniu do innych podmiotów (osoby prawne). W rozporządzeniu podano także aktualny wykaz obszarów należących do ONW.

 

Źródło: ARiMRTagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!