| Autor: redakcja

Płatności obszarowe 2021 mogą przepaść.

Oczekiwanie na formę papierową może być przyczyną straty dopłat. Przyzwyczajenie wielu rolników i gospodarzy może być przyczyną utraty płatności bezpośrednich i obszarowych.

Płatności obszarowe 2021 mogą przepaść.
Już 30 marca ARiMR przypominał o fakcie, że wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW można złożyć tylko w formie elektronicznej. Podkreślił w wielu komunikatach, że nie ma możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego w formie papierowej.

> Należy pamiętać, że w bieżącym roku rolnicy nie otrzymają, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, listu z papierowym, spersonalizowanym wnioskiem obszarowym, wraz z załącznikami graficznymi.
 
> Od bieżącego roku nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia, zastępującego wniosek o przyznanie płatności, ani też przesłania spersonalizowanego formularza wniosku, wraz z materiałem graficznym, w wersji papierowej.

> Wnioski o płatności obszarowe należy składać wyłącznie w formie elektronicznej - poprzez Internet, w aplikacji eWniosekPIus, udostępnionej przez ARiMR. 

- dziś dodatkowo apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza
 

e-wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 106,5 tys. rolników. W ubiegłym roku o takie płatności ubiegało się ich ponad 1,3 mln - 6 kwietnia podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dopłaty bezpośrednie 2021, a terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

W tym roku rolnicy wnioski o dopłaty mogą składać do 17 maja (ze względu na to, że 15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później jednak niż do 11 czerwca 2021 r., jednak spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.
 
Zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja 2021 r. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Wypełnianie eWniosekPlus z pomocą ARIMR

Wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków można konsultować dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00). Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że nie poradzą sobie z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc ARiMR. W placówkach Agencji przygotowane zostały bowiem specjalne stanowiska komputerowe, gdzie można wypełnić wniosek. Są też eksperci, którzy służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19, uprzejmie prosimy, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić nasze biura powiatowe, najpierw umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek przed naszymi placówkami i zadbać o bezpieczeństwo zarówno beneficjentów jak i pracowników ARiMR.


Tagi:
źródło: