| Autor: redakcja1

W Polsce jest najwięcej młodych rolników w UE

Inwestują, strategicznie prowadzą biznes, potrafią oceniać ryzyko i szybko podejmować decyzje. Znają się na marketingu i chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania oraz dotacje z Unii Europejskiej. To właśnie młodzi rolnicy są obecnie siłą napędową rozwoju polskiego rolnictwa. Ci, którzy mają poniżej 35 lat stanowią w Polsce prawie 15% procent ogółu rolników. Takim wynikiem nie może się pochwalić żadne inne państwo w Unii Europejskiej. Polska wieś w najbliższych latach może odmłodnieć jeszcze bardziej. W nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej dla młodych rolników jest przewidziane większe wsparcie niż dotychczas.

W Polsce jest najwięcej młodych rolników w UE

Młodzi rolnicy w Polsce

W Polsce, według badań "Eurostatu", jest najwięcej młodych rolników w całej Wspólnocie. Wynik ten nie bez powodu wzbudza szczególne zainteresowanie zwłaszcza w tych państwach, gdzie średnia wieku rolników prowadzących działalność produkcyjną jest wysoka. Jednym z takich właśnie krajów jest Rumunia. Średnia wieku rumuńskich rolników przekracza 60 lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Młodzi nie są bowiem zainteresowani pracą w rolnictwie. Polskę odwiedziła nawet ekipa rumuńskiej telewizji, aby na miejscu zbadać,  dlaczego w naszym kraju tak duży odsetek młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z rolnictwem. Swe kroki skierowała do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zachętą do gospodarowania dla młodych są premie udzielane gospodarzom właśnie za pośrednictwem tej instytucji.

W każdym naborze dopłaty ułatwiające start wzbudzały ogromne zainteresowanie. Dlatego też pieniędzy na to wsparcie jest więcej. Dzięki decyzji Komisji Europejskiej, pomoc będzie mogło otrzymać więcej osób, spośród tych które ubiegały się w zeszłym roku o przyznanie środków z tego działania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" od 15 maja do 21 czerwca 2014 r. O takie dotacje ubiegało się wówczas ponad 23 tys. wnioskodawców.

Ułatwianie startu młodym rolnikom

Na dotychczas obowiązującej liście określającej kolejność przysługiwania pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", sporządzonej przez ARiMR, znajdowało się ok. 7,8 tys. rolników, których wnioski mieściły się w limicie środków przeznaczonych na takie wsparcie. Po decyzji Komisji Europejskiej przesuwającej dodatkowe pieniądze na takie premie, rolników będzie 8829, czyli o 961 więcej niż wcześniej. Możliwe, że ta liczba jeszcze wzrośnie. Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o realokację 60 mln euro. Jeśli zostanie wyrażona na to zgoda, pozytywnie rozpatrzonych może być kolejnych 2,5 tys. wniosków.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: