Wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przez rolników norm i wymogów wzajemnej zgodności

ARiMR przeprowadziła w 2012 roku kontrole w zakresie wzajemnej zgodności u rolników ubiegających się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów), płatności do krów i owiec, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatności cukrowej, płatności do surowca tytoniowego (płatność do tytoniu), oddzielnej płatności do owoców miękkich oraz płatności w ramach niektórych działań PROW 2007-2013: płatności rolnośrodowiskowej, pomocy na zalesianie gruntów rolnych, pomocy finansowej z tytułu gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

Wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przez rolników norm i wymogów wzajemnej zgodności

Za każdą stwierdzoną niezgodność przypisywana jest odpowiednia liczba punktów, a z nich wynika poziom zmniejszenia należnych rolnikowi płatności. Szczegóły określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości zmniejszenia płatności bezpośredniej, płatności cukrowej, płatności do pomidorów lub wsparcia specjalnego (Dz. U. Nr 67, poz. 434 z późn. zm.). W zależności od przypisanej liczby punktów ustala się procentową wielkość zmniejszenia płatności. Na tej podstawie rolnikowi grożą następujące sankcje:

  • jeśli stwierdzona niezgodność wynika z zaniedbania ze strony rolnika, obniżka płatności stanowi z zasady 3% całkowitej przyznanej kwoty. Jednak na podstawie raportu z kontroli może zostać wydana decyzja o obniżeniu wielkości potrącenia do 1% lub zwiększeniu go do 5% całkowitej kwoty;
  • jeśli rolnik celowo dopuścił się stwierdzonej niezgodności, obniżka z zasady wynosi 20% całkowitej kwoty. Jednak Agencja Płatnicza może na podstawie oceny przedłożonej w raporcie z czynności kontrolnych, wydać decyzję o obniżeniu procentu do wysokości nie mniejszej niż 15%, a tam gdzie ma to zastosowanie, zwiększeniu obniżki nawet do 100% całkowitej kwoty płatności;
  • jeśli zostanie stwierdzona powtarzająca się niezgodność poziom sankcji w roku bieżącym jest mnożony razy 3, jednak maksymalna wartość obniżki nie może przekroczyć 15% całkowitej kwoty płatności;
  • po osiągnięciu maksymalnej wartości obniżki dla danej niezgodności wynoszącej 15%, do rolnika wysyłane jest pouczenie, że w przypadku stwierdzenia tej samej niezgodności po raz kolejny uzna się to działanie za celowe;
  • jeżeli kwota zmniejszenia płatności nie przekracza równowartości 100 euro, odstępuje się od naliczania sankcji, ale obowiązkiem rolnika jest usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Obligatoryjnie u rolnika zostaje przeprowadzona kontrola na miejscu sprawdzająca zrealizowanie przez rolnika działań naprawczych. Nie zastosowanie się do tych zaleceń spowoduje, że w następnym roku należna rolnikowi płatność zostanie pomniejszona o kwotę kary nałożonej na rolnika w roku minionym. Kwota odstąpienia 100 euro jest liczona odrębnie dla płatności bezpośrednich oraz łącznie dla płatności PROW 2007-2013 (program rolnośrodowiskowy, zalesianie gruntów rolnych, gospodarowanie na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)).

Ponadto, Agencja przed wydaniem decyzji w sprawie przyznania płatności, dokonuje oceny pod kątem "powtarzającej się" niezgodności, która oznacza niezgodność z tym samym wymogiem lub normą, wykrytą więcej niż raz w ciągu trzech kolejnych lat.

Przypominamy, iż w wyniku wdrażania poszczególnych obszarów wzajemnej zgodności niezbędna wiedza została rozpowszechniona wśród rolników poprzez wydanie broszur informacyjnych dotyczących wdrażanych obszarów: A - "Środowisko" oraz "Identyfikacja i rejestracja zwierząt" i B - "Zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zdrowie roślin".


Ponadto, informujemy, że od 2013 roku zasada wzajemnej zgodności (cross compliance) obowiązuje w zakresie dotyczącym dobrostanu zwierząt - obszar C.



Tagi:
źródło: