Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Ceny jaj wracają do przeciętnego poziomu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po okresie zwyżek, ceny jaj wracają do przeciętnego poziomu. W drugiej połowie 2017 r. były...

Po okresie zwyżek, ceny jaj wracają do przeciętnego poziomu. W drugiej połowie 2017 r. były one na najwyższym poziomie od 2012 r., kiedy to ograniczenia odnośnie chowu kur klatkowych istotnie zmniejszyły podaż jaj na rynku, doprowadzając do paniki i masowego wykupu jaj w sklepach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Kryzys w 2017 r. który dotyczył użycia zabronionego fipronilu w produkcji jaj zdaje się budzić dużo mniej emocji w polskim społeczeństwie. Wielu producentów w Polsce zyskało na tym kryzysie.
 
Jeśli chodzi o konsumpcję krajową, na naszym rynku nie zachodzą spore zmiany. Jak wynika z danych IERGŻ ogólne zużycie jajek w Polsce w 2016 r. zwiększyło się o 1%, jednak spożycie w gospodarstwach domowych zmalało o 1%. Brak perspektyw na istotny wzrost konsumpcji krajowej sprawia, że większość produkowanych jaj w skorupkach (51% wg. IERGŻ) jest przeznaczona na wysyłkę, co powoduje, że sytuacja na rynkach w innych krajach ma ogromny wpływ na poziom cen w Polsce. Według wstępnych danych MRIRW za styczeń i luty 2018 r. eksport jaj w sumie z Polski w skali roku zwiększył się o 135% w ujęciu wartościowym oraz o 86% w ujęciu ilościowym. W wyniku odbudowy możliwości produkcyjnych w niektórych państwach należy oczekiwać zmniejszonego zapotrzebowania na polskie jaja, a co za tym idzie dalszego spadku cen.
 
Dużej zmianie uległa struktura geograficzna eksportu. W ujęciu wolumenowym wzrósł on w porównaniu do tego samego czasu z poprzedniego roku w przypadku krajów takich jak Niemcy o 190%, Holandia o 65%, Włochy o 300%, Belgia o 117%, Litwa o 316% i Wielka Brytania o 54%, a spadł w przypadku Czech o 30%, Francji o 58% i Węgier o 72%. Co ciekawe, eksport zmalał znacząco w przypadku Rumunii o 40%, pomimo że produkcja w tym kraju obniżyła się o 13% w ubiegłym roku.

 

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem
 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

  Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • Ceny jaj spożywczych w Polsce (13.05.2018)
 • Ceny jaj spożywczych w Polsce (13.05.2018)

  Jak wskazuje analiza danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach od 6 do 13 maja 2018 r., w przedsiębiorstwach prowadzących skup jaj spożywczych w Polsce...




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl