| Autor: redakcja1

Za kurczęta brojlery w pierwszej połowie 2017 r. płacono mniej niż rok wcześniej

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym półroczu 2017 r. przeciętnie za kilogram kurcząt brojlerów płacono 3,24 PLN, czyli o 2,6% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o blisko 11% mniej w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat.

Za kurczęta brojlery w pierwszej połowie 2017 r. płacono mniej niż rok wcześniej
Bieżący rok rozpoczął się od relatywnie niskich cen skupu kurcząt brojlerów. Według notowań MRiRW w styczniu br. średnia cena kilograma żywca drobiowego kształtowała się na poziomie 3,11 PLN. W lutym i marcu br. ceny skupu systematycznie wzrastały, osiągając maksymalną wartość 3,41 PLN/kg w ostatnim tygodniu marca. Warto dodać, że od drugiej połowy marca do końca kwietnia br. ceny skupu kurcząt brojlerów były nieznacznie wyższe w ujęciu rocznym, co związane było między innymi z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, w maju 2017 r. mogliśmy obserwować sezonowy spadek cen, natomiast w czerwcu br. ceny te ponownie wykazywały tendencję wzrostową i w ostatnim tygodniu czerwca średnio kurczęta brojlery skupowano po 3,35 PLN/kg, czyli o 5% drożej niż w ostatnim tygodniu maja br., ale o 2,2% mniej w porównaniu z czerwcem 2016 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!