| Autor: redakcja1

Dynamiczny rozwój globalnej konsumpcji i polskiego eksportu drobiu

Jak wynika z danych Eurostatu, wartość przetworów drobiowych (CN1601) wywiezionych z Polski w 2017 r. wyniosła 630 milionów Euro, tj. o 13% więcej niż w 2016 r.

Dynamiczny rozwój globalnej konsumpcji i polskiego eksportu drobiu
Blisko połowa polskich przetworów z drobiu trafiła do Wielkiej Brytanii - 25,3%, Niemiec - 9%, Francji - 6,9%, Słowacji - 4,2%, Litwy - 3,6% i Czech - 3,4%. Cena wysyłanych przetworów różniła się w zależności od kraju przeznaczenia – do państw Europy zachodniej sprzedawano przetwory w cenie 3 €/kg, a na Litwę lub do Czech – 2,5 €/kg. W świetle negocjacji odnośnie Brexitu należy zastanowić się, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraj ten nadal zostanie największym importerem polskich przetworów drobiowych. Wielka Brytania, z prawie 13-proc. udziałem, jest również drugim, po Niemczech, rynkiem zbytu dla polskiego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207). Według danych MRiRW wysyłka mięsa drobiowego do tego kraju w styczniu 2018 r. zwiększyła o ponad 21% wobec poprzedniego roku.
 
Na wyniki eksportowe duży wpływ ma wzrost światowego spożycia mięsa drobiowego – według danych OECD w 2017 r. stał się on najczęściej konsumowanym gatunkiem mięsa na świecie, bo w ilości 13,8 kg na osobę, zajmując miejsce wieprzowiny. Warto dodać, że zeszłoroczne szacunki wskazywały, że zmiana ta będzie miała miejsce dopiero w 2025 r. Wśród krajów, które w nadchodzących latach mogą najbardziej zwiększyć import drobiu wymienia się Arabię Saudyjską, Wietnam i Filipiny.
 
W dalszym ciągu nie jest znana przyszłość sprzedaży drobiu do krajów afrykańskich, takich jak Republika Południowej Afryki. Pod koniec lutego Krajowa Rada Drobiarska - Izba Gospodarcza została koordynatorem wizyty służb weterynaryjnych RPA, mającej na celu przywrócenie dostaw drobiu do tego kraju. Do państw do których eksport polskiego drobiu zwiększył się najbardziej dynamicznie w styczniu 2018 r. wobec poprzedniego roku można zaliczyć Belgię o 42%, Ukrainę o 34%, Rumunię o 29%, Wielką Brytanię o 21% oraz Irlandię o 19%.
 
Jeżeli chodzi o rynek krajowy, to według danych IERGŻ w 2017 r. spożycie drobiu zwiększyła się o 1 kg z 29,5 kg do 30,5 kg, czyli o 3,3%. W 2018 r. czynnikiem hamującym dalszy przyrost może być reakcja konsumentów na najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli informujący o wykorzystaniu antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Błędnie interpretowany raport stał się powodem wielu publikacji stawiających branżę drobiarską w niekorzystnym świetle, co w krótkim okresie może mieć przełożenie na spożycie drobiu. Stosunkowo niskie ceny wieprzowiny także mogą wpłynąć na decyzje konsumentów, zachęcając do zakupu tego gatunku mięsa.


Tagi:
źródło: