| Autor: redakcja1

Unijny eksport jaj wzrósł o 14%. Sprzedaż z Polski spadła o ponad 40%

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w ekwiwalencie jaj, ale z wykluczeniem jaj wylęgowych do krajów trzecich w okresie od stycznia do września br. zwiększył się w obrębie roku o 14,1% do 194 tys. ton - podaje FAMMU/FAPA.

Unijny eksport jaj wzrósł o 14%. Sprzedaż z Polski spadła o ponad 40%

Eksport jaj z UE

Wywóz jaj spożywczych zwiększył się o 38% do 87,8 tys. ton, jaj bez skorupek o 35% do 14 tys. ton, a żółtek jaj o 44% do 9 tys. ton. Jedynie wysyłka albuminy jaj zmalała o 8% do 82 tys. ton. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi wzrosło w ujęciu roku o 13% do 180 tys. ton.
 
Największymi dostawcami jaj i przetworów poza UE były Holandia, Włochy, Hiszpania i Francja. Eksport z Polski obniżył się o 43% do 4,4 tys. ton, w tym przede wszystkim jaj spożywczych do 3,3 tys. ton.

Japonia czołowym odbiorcą jaj z UE

Głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, która zakupiła 54 tys. ton, w tym szczególnie suszonej albuminy jaj, w trakcie roku dostawy z UE były jednak mniejsze o 8%. Innymi odbiorcami notującymi zwyżkę były Szwajcaria o 0,2% do 31 tys. ton i Zjednoczone Emiraty Arabskie o 106% do 11 tys. ton, gdzie wysyłano głównie jaja spożywcze. Zwiększyły się ponad trzykrotnie do 8 tys. ton dostawy jaj spożywczych i albuminy jaj do Izraela. Dostawy do Rosji, w tym głównie suszonej albuminy jaj zmalały o 61% do 2,1 tys. ton.
 
W czasie pierwszych trzech kwartałów 2015 r. unijny import sektora jaj wzrósł w skali roku o 37% do 13,7 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu przywozu dominowały przetwory jajeczne - 89%. Największym dostawcą tych towarów do UE są od 2014 r. Indie, zakupy w tym kraju zwiększyły się w ciągu roku o 25% do 5 tys. ton.
 
Większy był też zakup przetworów jajecznych z Argentyny o 174% do 2,5 tys. ton. Poprzedni czołowy eksporter produktów jajecznych na rynek unijny – Stany Zjednoczone zmniejszyły w 2015 roku dostawy  o 27% do 2,4tys. ton z uwagi na epidemię ptasiej grypy.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!