| Autor: redakcja1

Handel mięsem drobiowym (IV 2014)

Polscy producenci i eksporterzy drobiu skutecznie zwiększają eksport mięsa drobiowego za granicą – podaje Bank BGŻ.

Handel mięsem drobiowym (IV 2014)
Jak wynika z danych MF (za MRiRW), w okresie pierwszych czerech miesięcy 2014 roku wysyłka nieprzetworzonego mięsa drobiowego była o 15% większa w obrębie roku i wyniosła 215,6 tys. t. Niemniej jednak dynamika ta jest zdecydowanie wyższa niż w całym roku poprzednim.
 
Jednakże obecnie zachodzą zmiany na rynkach napędzających wzrost sprzedaży. Co ciekawe, w roku minionym najwyższa dynamika zwyżki eksportu była odnotowywana dla krajów pozaunijnych i wyniosła 21% w sezonie 2013/2012. Natomiast teraz są to głównie rynki UE, w tym Niemcy oraz Republika Czeska, które generują największy wzrost zamówień na polski drób.
 
Według danych Eurostat w czasie pierwszych czterech miesięcy 2014 roku wysyłka nieprzetworzonego mięsa drobiowego do UE była o 16% większa niż przed rokiem. Poza tym blisko 82% wolumenu sprzedaży jest skierowana na rynek UE.
 
Natomiast dynamika sprzedaży nieprzetworzonego mięsa drobiowego na rynki trzecie w omawianym okresie wyhamowała do 8% w skali roku. Nastąpiło to z uwagi na sporo mniejsze zamówienia do krajów na wschodzie Europy, czyli do Rosji, Białorusi oraz na Ukrainę.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!