| Autor: redakcja1

Handel UE drobiem z krajami trzecimi

Unia Europejska jest eksporterem netto produktów drobiowych.

Handel UE drobiem z krajami trzecimi
W 2017 r. wywóz drobiu z Unii Europejskiej wzrósł o 2,9% do 1,66 mln ton w ekwiwalencie tuszek. Dynamika zwyżki wysyłki była jednak słabsza niż w roku 2016 ze względu na ograniczenia wprowadzone przez niektóre kraje trzecie w wyniku występowania grypy ptaków w niektórych rejonach UE.
 
Szczególnie duży spadek sprzedaży zagranicznej zaobserwowano w przypadku rynku RPA, która przed 2017 r. była największym odbiorcą produktów drobiowych z UE. Redukcji uległ także eksport do Beninu i Arabii Saudyjskiej.
 
W 2018 r. szacowany jest dalszy wzrost unijnego wywozu drobiu. Prognozuje się, że dynamika wzrostu będzie jednak nieznaczna i wyniesie 2%. Przyczyną mniej dynamicznie zwiększającego się eksportu w 2018 r. będzie prognoza zwyżki produkcji w USA oraz konkurencja cenowa ze strony producentów brazylijskich.
 
Import drobiu w ekwiwalencie tuszek na rynek Unii Europejskiej w 2017 r. był o 10,5% niższy niż w 2016 r. i ukształtował się w granicy 0,8 mln ton. Przyczyna redukcji zakupów na rynek UE był dużo mniejszy przywóz drobiu z Brazylii oraz z Tajlandii – państw mających razem ponad 80% udział w unijnym imporcie tego asortymentu. W 2018 r. szacowany jest powrót do zwyżkowej tendencji w imporcie drobiu na rynek UE.


Tagi:
źródło: