| Autor: redakcja1

Handel unijnymi jajami (I-VIII 2014)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów w ekwiwalencie jaj do krajów trzecich w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2014 roku wzrósł w odniesieniu do tego samego okresu 2013 r. o 8,4% do 145,7 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 4% do 52 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.

Handel unijnymi jajami (I-VIII 2014)

Handel zagraniczny jajami

Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi wzrosło w obrębie roku o 16% do 137,7 tys. ton. Czołowymi eksporterami tych produktów poza Wspólnotę były Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia i Polska. Wywóz polskich jaj i przetworów zwiększył się w analizowanym okresie tego roku o ponad połowę do 7,3 tys. ton.

Eksport jaj z UE

Największym importerem unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, z poziomem 52 tys. ton, w tym szczególnie suszonej albuminy jaj, a w ciągu roku dostawy na ten rynek wzrosły o jedną trzecią. Następnymi odbiorcami były Szwajcaria – spadek o 8% do 25 tys. ton i Angola – zniżka o 17% do 8 tys. ton, dokąd wysyłano z UE przede wszystkim jaja spożywcze. Zwiększyły się niemal pięciokrotnie dostawy jaj spożywczych oraz albuminy jaj do Izraela do 2,2 tys. ton.

Import jaj do UE

Import jaj i przetworów z krajów trzecich do UE w okresie od styczna do sierpnia br. zmalał prawie o połowę do 8 tys. ton. W strukturze towarowej przywozu dominowały przetwory jajeczne. Głównymi dostawcami tych towarów do UE były Indie – wzrost o 61% do 3,6 tys. ton i USA – spadek o 56% do 2,3 tys. ton.

 Tagi:
źródło: