| Autor: redakcja6

Handel unijnymi jajami (I-XI 2013)

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku wzrósł unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych, a spadł jego przywóz – poinformowała FAMMU/FAPA.

Handel unijnymi jajami (I-XI 2013)
W analizowanym okresie eksport jaj i przetworów jajecznych z Unii Europejskiej wzrósł w skali roku o 12% i wyniósł 194 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 35% do 74 tys. ton. Natomiast dodatnie saldo Unii Europejskiej w handlu tymi produktami zwiększyło się o 25% do 175 tys. ton w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego.
 
Największymi unijnymi dostawcami tych towarów na rynki krajów trzecich były tradycyjnie: Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia i Polska. Eksport polskich produktów jajecznych wzrósł w omawianym okresie o ponad połowę do 9,2 tys. ton.
 
Największe ilości jaj i ich przetworów, głównie suszu jajecznego, trafiły do Japonii, bo w ilości 57 tys. ton. Niemniej, dostawy do tego kraju w relacji rocznej obniżyły się o 9%. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Szwajcaria i Angola z poziomem importu 38 tys. ton i 13 tys. ton odpowiednio, gdzie dostarczono głównie jaja spożywcze. Na poziomie 9,8 tys. ton ukształtowały się również wysyłki do Rosji, a wielkość eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu zwiększyła się kilkukrotnie.
 
Odwrotną tendencję zaobserwowano w przypadku importu jaj i przetworów jajecznych na teren krajów Wspólnoty. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku przywóz tych produktów obniżył się prawie o połowę do 18,8 tys. ton. W strukturze towarowej dominowały przetwory jajeczne (90%). Największe ilości tych towarów trafiły do Unii z USA i Argentyny.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!