Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel unijnymi jajami (I-XI 2013)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku...

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku wzrósł unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych, a spadł jego przywóz – poinformowała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W analizowanym okresie eksport jaj i przetworów jajecznych z Unii Europejskiej wzrósł w skali roku o 12% i wyniósł 194 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 35% do 74 tys. ton. Natomiast dodatnie saldo Unii Europejskiej w handlu tymi produktami zwiększyło się o 25% do 175 tys. ton w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego.
 
Największymi unijnymi dostawcami tych towarów na rynki krajów trzecich były tradycyjnie: Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia i Polska. Eksport polskich produktów jajecznych wzrósł w omawianym okresie o ponad połowę do 9,2 tys. ton.
 
Największe ilości jaj i ich przetworów, głównie suszu jajecznego, trafiły do Japonii, bo w ilości 57 tys. ton. Niemniej, dostawy do tego kraju w relacji rocznej obniżyły się o 9%. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Szwajcaria i Angola z poziomem importu 38 tys. ton i 13 tys. ton odpowiednio, gdzie dostarczono głównie jaja spożywcze. Na poziomie 9,8 tys. ton ukształtowały się również wysyłki do Rosji, a wielkość eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu zwiększyła się kilkukrotnie.
 
Odwrotną tendencję zaobserwowano w przypadku importu jaj i przetworów jajecznych na teren krajów Wspólnoty. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku przywóz tych produktów obniżył się prawie o połowę do 18,8 tys. ton. W strukturze towarowej dominowały przetwory jajeczne (90%). Największe ilości tych towarów trafiły do Unii z USA i Argentyny.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl