| Autor: redakcja1

Handel zagraniczny drobiem z Polski i UE

W 2013 r. utrzymuje się zwyżkowy trend w eksporcie drobiu, ale dynamika wzrostu jest mniejsza niż w 2012 r. Krajowy drób wysyłany jest przede wszystkim na rynki państw UE – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Handel zagraniczny drobiem z Polski i UE
Równocześnie rośnie eksport na rynki państw WNP oraz rozwijających się państw Afryki i Azji. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2013 r. z Polski wysłano 451 tys. ton drobiu w ekwiwalencie mięsa, czyli o 11% więcej niż przed rokiem.
 
Szacowany wzrost konsumpcji drobiu w UE stwarza dobre perspektywy dla dalszego rozwoju polskiego eksportu. Jednak, pomimo utrzymującej się sporej konkurencyjności cenowej, dynamika wzrostu eksportu ulegnie prawdopodobnie ograniczeniu, z uwagi na prognozowaną zwyżkę unijnej i globalnej produkcji. Ocenia się, że w całym 2013 r. wysyłka asortymentu drobiowego może przekroczyć 700 tys. ton i w odniesieniu do 2012 r. będzie o 10% wyższa, przy czym w 2012 r. eksport wzrósł o ponad 20%.
 
W okresie styczeń – sierpień 2013 r. zanotowano także wyższy import produktów drobiowych. Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w ciągu ośmiu miesięcy 2013 r. do Polski sprowadzono 61 tys. ton produktów drobiowych w ekwiwalencie mięsa, a więc o 14% więcej niż przed rokiem.
 
Najbardziej wzrósł przywóz żywca drobiowego. Tak jak w poprzednich latach importowano również tanie mięso drobiowe skierowane do przetwórstwa. Od lipca notuje się spadek dostaw drobiu do Unii Europejskiej, przez co w całym 2013 r. import mięsa, przetworów i żywca drobiowego w ekwiwalencie mięsa będzie o 7% wyższy niż w 2012 r. i wyniesie około 90 tys. ton.


Tagi:
źródło: