| Autor: redakcja6

Handel zagraniczny jajami z Polski w 2013 r.

Jak podała FAMMU/FAPA, w 2013 roku dodatnie saldo w handlu jajami wyniosło 185 mln euro. Było o 16% niższe w relacji rocznej.

Handel zagraniczny jajami z Polski w 2013 r.
W ubiegłym roku eksport jaj i przetworów jajecznych zwiększył się wobec 2012 roku o 13% i wyniósł 239 tys. ton. Niemniej wartość jego spadła w tym czasie o 12% do 243 mln euro. Jednocześnie zaobserwowano wzrost wielkości importu o 31% do 27 tys. ton, przy wydatkach o 5%, czyli 59 mln euro.
 
Zdaniem ekspertów, odnotowane pogorszenie bilansu handlowego jest spowodowane spadkiem cen jaj w 2013 roku po rekordowo wysokim wzroście w 2012 r., wywołane wymianą klatek dla niosek i obniżeniem poziomu produkcji w Unii Europejskiej.
 
Jaja z Polski dostarczone były głównie do Niemiec, Holandii i Włoch. Państwa te miały ponad dwie trzecie udziału w wartości polskiego eksportu sektora jaj. Natomiast największe ilości jaj i przetworów jajecznych trafiły do Polski także z krajów Wspólnoty, głównie: Niemiec, Holandii, Francji i Czech, skąd pochodziła połowa importu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!