| Autor: redakcja1

Jaja tanieją, chociaż dalej ich ceny są większe niż przed rokiem

Silny popyt zagraniczny na polskie jaja przyczynił się do sporego wzrostu ich cen.

Jaja tanieją, chociaż dalej ich ceny są większe niż przed rokiem
W drugiej połowie 2017 r., zakłady pakujące sprzedawały jaja konsumpcyjne klasy XL za 50,40 zł/100 szt., a więc aż o 38% więcej niż w drugiej połowie 2016 r. Jaja klasy L sprzedawano po 43,0 zł/100 szt., czyli o 24% drożej w ujęciu roku, a jaja klasy M po 37,5 zł/100 szt, co oznacza wzrost o 23% r/r.
 
Jak wynika z danych MRiRW w okresie I-X 2017 r. z Polski wyeksportowano 224,1 tys. t jaj konsumpcyjnych, a zatem o 12% więcej w relacji rocznej. W ujęciu wartościowym ten wzrost był jeszcze większy i wyniósł 36%. Większy popyt na polskie jaja wynikało z ograniczonej ich podaży na rynku unijnym. Taka sytuacja była m.in. wynikiem wykrycia fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, a następnie w innych krajach UE, problemów związanych z salmonellą, jak i obecności grypy ptaków we Włoszech.
 
Problem fipronilu nie został jeszcze całkowicie rozwiązany i na przykład w Holandii nadal zamkniętych jest 100 ferm. Jednak dane Komisji Europejskiej wskazują na odbudowę unijnego pogłowia kur niosek, co znajduje przełożenie w spadku cen. Z danych KE wynika, że w trzecim tygodniu stycznia br. za jaja w UE płacono 169,3 EUR/100 kg, czyli o 12% mniej niż przed miesiącem, ale nadal o 39% więcej w relacji rocznej.
 
Spadek cen jaj widoczny jest też na rynku krajowym. Z danych MRiRW wynika, że ceny jaj w zakładach pakujących zaczęły maleć już w grudniu 2017 r. W trzecim tygodniu stycznia br. indeks jaj Banku BGŻ BNP Paribas ukształtował się w granicy 43,1 zł/100 szt. i był o 19% większy w ujęciu rocznym. Od początku 2018 r. indeks ten zmniejszył się już o 16% i biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku krajowym, jak i unijnym, tendencja spadkowa prawdopodobnie utrzyma się też w następnych miesiącach. Warto jednak zaznaczyć, że ceny w dalszym ciągu mogą być większe w relacji rocznej.
 
Wzrost cen jaj w skupie silnie odbił się także na cenach detalicznych jaj. Jak wynika z danych GUS, w drugiej połowie 2017 r. ceny wzrosły z poziomu 0,51 zł/szt. (w lipcu) do 0,75 zł/szt. w grudniu, a więc aż o 47%. Większym cenom detalicznym w grudniu 2017 r. sprzyjała nie tylko sytuacja po stronie podaży, ale również sezonowy wzrost popytu, związany z okresem świątecznym. Wydaje się, że w pierwszym kwartale br. ceny detaliczne jaj także powinny wykazywać tendencję spadkową, jednak prawdopodobnie zniżki te nie będą tak silne, jak w przypadku cen skupu.


Tagi:
źródło: