| Autor: redakcja1

Polskie jaja z salmonellą trafiły do trzech krajów UE

W minionym tygodniu branżę drobiarską zelektryzowała informacja o polskich jajach zakażonych salmonellą. Jaja pochodziły z jednej z ferm znajdujących się w województwie wielkopolskim i trafiły do Belgii, Holandii i Chorwacji.

Polskie jaja z salmonellą trafiły do trzech krajów UE

Polskie jaja z salmonellą

Informacje o skażonych polskich jajkach zostały również umieszczone w unijnym systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach - Rasff. W ścisłej współpracy z innymi krajami członkowskimi (Belgią, Holandią, Chorwacją) podjęto działania mające na celu wycofanie z obrotu partii jaj konsumpcyjnych objętych powiadomieniem alarmowym w systemie Rasff. Warto zwrócić uwagę, iż na polskim rynku nie znajdują się jaja zakwestionowane w powiadomieniu, ponieważ cała partia była przeznaczona na eksport.


Powiadomienia w systemie Rasff dotyczące obecności bakterii Salmonella w jajach konsumpcyjnych i produktach z jaj konsumpcyjnych pojawiają się w systemie Rasff regularnie i dotyczą różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2016 zgłoszenia w systemie Rasff dotyczyły m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Do podpunktu Krajowego Punktu Kontaktowego Rasff w Głównym Inspektoracie Weterynarii 20 bm. wpłynęło powiadomienie alarmowe zgłoszone przez Holandię w sprawie potwierdzenia międzynarodowego ogniska zakażeń Salmonella enteritidis. Z informacji zawartych w powiadomieniu jednoznacznie wynika, że producentem kwestionowanych jaj jest ferma drobiu z Wielkopolski.

Inspekcja Weterynaryjna natychmiast podjęła następujące działania:

  1. Wydana została decyzja administracyjną zakazującą wprowadzania do obrotu jaj kurzych z tej fermy. Zakaz zawarty w decyzji, nie dotyczy jaj przeznaczonych do produkcji w technologii gwarantującej zniszczenie drobnoustrojów (obróbka termiczna).
  2. Pobrano do badań mikrobiologicznych w kierunku obecności pałeczek Salmonella wymazy z powierzchni w pomieszczeniach produkcyjnych.
  3. Pobrano do badań mikrobiologicznych w kierunku obecności pałeczek Salmonella próbki kału oraz jaj ze wszystkich ferm związanych ze ferma w której wystąpiła Salmonella.
  4. W przygotowaniu są listy dystrybucyjne dotyczące wysyłek jaj z tej fermy do Holandii, Belgii i Chorwacji.

O ewentualnych dalszych działaniach Głównego Lekarza Weterynarii i ministerstwa rolnictwa w tej sprawie będziemy informować w kolejnych komunikatach.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!