| Autor: mikolaj

Japonia dalej największym odbiorcą jaj z UE

Według danych KE eksport jaj i przetworów w ekwiwalencie jaj (bez wylęgowych) z Unii Europejskiej na rynki zewnętrzne w pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 r. wyniósł 207,2 tys. t i w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zmniejszył się o 7,1%. Jednocześnie nastąpiły znaczące zmiany struktury geograficznej eksportu.

Japonia dalej największym odbiorcą jaj z UE

Eksport jaj z UE

Mimo, że Japonia wciąż pozostaje największym odbiorcą unijnych jaj i przetworów, to eksport do tego kraju w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2016 r. zmniejszył się aż o 38,7% do 37,5 tys. t. Sprzedaż do drugiej pod względem wolumenu eksportu, Szwajcarii zmniejszyła się jedynie o 1% do 33,6 tys. t za to do trzeciego nabywcy - Stanów Zjednoczonych spadła o ponad połowę (o 54%) do 16 tys. t.
 
Zwiększa się natomiast w strukturze eksportu jaj i jego przetworów udział krajów Bliskiego Wschodu i innych poza Japonią krajów Azji Wschodniej. Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrosła o 40% do 15,0 tys. t, do Izraela o 23% do 12,0 tys. t. Eksport do Hongkongu zwiększył się o 63% do 5,9 tys. t a do Tajwanu o 64% do 5,8 tys. t.

Import jaj do UE

Znaczące zmiany zachodzą również w strukturze importu jaj i przetworów jajecznych do UE. Łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 r. do UE zakupiono 14,1 tys. t (w ekwiwalencie jaj, bez wylęgowych)  przede wszystkim przetworów jajecznych, tj. o 15% mniej niż przed rokiem. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczący wzrost udziału Ukrainy w imporcie jaj do UE. Zakupy z tego kraju zwiększyły się w pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 r. o 163,5% do 7,2 tys. t co stanowiło ponad połowę całkowitego wolumenu zakupionego do UE, podczas gdy, jeszcze w 2015 r. udział Ukrainy w imporcie jaj i przetworów jajecznych do UE wyniósł poniżej 20%. Najgłębszy spadek wolumenu odnotowano w przypadku największego dostawcy w 2015 r. - Indii - skąd zakupy zmniejszyły się o 86% do zaledwie 764 ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!