| Autor: redakcja1

KRD-IG: Polski drób coraz bliżej Chin. Podpisano protokół bilateralny

3 lipca br. podpisany został bilateralny protokół, dotyczący mięsa drobiowego eksportowanego z Polski do Chin. Wydarzenie stanowiło element programu misji wysokiego szczebla przedstawicieli administracji ChRL do Polski i miało miejsce w trakcie spotkania Ministra GACC (General Administration of Customs of China), Ni Yuefeng oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego. To kluczowy krok przed uruchomieniem eksportu polskiego drobiu do Państwa Środka.

KRD-IG: Polski drób coraz bliżej Chin. Podpisano protokół bilateralny
Intensywne prace nad ustaleniem ostatecznego brzmienia treści protokołu trwały od stycznia 2018. Były one możliwe dzięki wydanej przez władze chińskie pod koniec listopada 2017 roku decyzji, dotyczącej zniesienia ostrzeżenia o zagrożeniu grypą ptaków w Polsce oraz uchylenia ograniczeń nałożonych na nasz kraj w związku z wystąpieniem ognisk tej choroby u drobiu.

- Jestem pełen optymizmu. Wczorajsze podpisanie protokołu jest przełomowym krokiem naprzód, jeśli chodzi o otwarcie rynku Chin, tak istotnego dla producentów drobiu. Dzięki intensywnym staraniom polskiej administracji, w tym w szczególności Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Instytutu Weterynarii, którym w imieniu polskich drobiarzy serdecznie dziękuję, a także mając na względzie zaangażowanie w cały proces naszej Izby, podpisano kluczowy protokół, od którego dzieli nas już tylko formalny akcent przed uruchomieniem eksportu – mówi Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Co istotne dla polskich eksporterów, nowy protokół umożliwia wysyłkę cenionych na rynku Państwa Środka lotek i łapek, o co od długiego czasu zabiegali polscy producenci. Mimo tego, że z całą pewnością można mówić o sukcesie, optymizm studzi jeszcze konieczność ustalenia nowego wzoru świadectwa zdrowia dostosowanego do aktualnego brzmienia protokołu bilateralnego.

- Zarówno dla strony polskiej, jak i chińskiej, ustalenie ostatecznego wzoru świadectwa jest kwestią priorytetową. Dlatego jesteśmy przekonani, że już niedługo polski drób zagości na stołach chińskich konsumentów. Liczymy jednocześnie na szybkie rozpoczęcie procesu akredytacji do eksportu na tamtejszy rynek, kolejnych polskich zakładów drobiarskich. To bardzo ważne, m.in. w kontekście zwiększenia wolumenu sprzedaży rodzimego drobiu do Państwa Środka – komentuje Łukasz Dominiak.

Warto przypomnieć, że oprócz Polski jedynie Francja posiada uprawnienia do eksportu drobiu na rynek ChRL, jednak podobnie jak w przypadku naszego kraju, eksport z tego kraju został również wstrzymany w związku z wystąpieniem ognisk grypą ptaków.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!