| Autor: redakcja1

Wysoka produkcja drobiu w UE - 13,2 mln ton w 2014 r.

W 2014 roku produkcja mięsa drobiowego w UE zwiększyła się o 3,7% do wyjątkowo wysokiego poziomu 13,2 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Wysoka produkcja drobiu w UE - 13,2 mln ton w 2014 r.

Produkcja drobiu w UE

Więcej niż rok wcześniej wyprodukowały państwa przodujące w produkcji drobiu w UE m.in. Niemcy o 4%, Polska o 9%, Holandia o 2% i Hiszpania o 10%. W Wielkiej Brytanii i Francji poziom wytwarzania był z kolei stabilny. Na wynikach produkcyjnych Francji zaważyły problemy finansowe dwóch największych zakładów.

 

Jak wynika z szacunków unijnych ekspertów, w następnych dwóch latach wzrost produkcji drobiu ulegnie spowolnieniu i w 2016 r. sięgnie ona 13,6 mln ton. Do czynników sprzyjających należeć będą utrzymujące się mniejsze ceny pasz, a także wysoki popyt, przy czym zagrożeniem będzie ptasia grypa. Kontrola sytuacji epidemiologicznej warunkuje utrzymanie trendu zwyżkowego w produkcji.

Rekordowy eksport drobiu z UE

W 2014 r. wysyłka mięsa drobiu z UE wzrosła w obrębie roku o 3,8% do rekordowych 1,35 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga importowego, ceł antydumpingowych ze strony RPA, ognisk ptasiej grypy u kilku dużych producentów oraz ograniczenia popytu przez Arabię Saudyjską o 20%. Zwiększyły się natomiast dostawy do krajów afrykańskich – RPA o 25% i Beninu o 17%, a także do Hongkongu o 14%.

 

Cła antydumpingowe wprowadzone przez RPA w odniesieniu do niektórych firm niemieckich, holenderskich i brytyjskich poskutkowały wzrostem sprzedaży ze strony mniejszych dostawców na ten rynek, np. z Belgii, Węgier, Francji czy Hiszpanii. Na 2015 r. Komisja przewiduje już mniejszy wzrost poziomu unijnego eksportu tego mięsa, tj. o 2,3% do 1,38 mln ton, uwarunkowany m.in. rosnącą konkurencją brazylijskiego i amerykańskiego drobiu na rynku globalnym. Jednak potencjalna odbudowa wywozu do Arabii Saudyjskiej w niedalekiej przyszłości może wpłynąć na wyższą dynamikę eksportu w 2016 r. 5% do 1,5 mln ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: