Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mimo początkowych problemów z ptasią grypą wzrósł eksport drobiu z Polski

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Polska branża drobiarska rozpoczęła 2017 rok od walki z problemem grypy ptaków. Szczególnie...

Polska branża drobiarska rozpoczęła 2017 rok od walki z problemem grypy ptaków. Szczególnie w styczniu i lutym br. dynamicznie zwiększała się liczba następnych przypadków i ognisk tej choroby, co skłoniło uczestników i obserwatorów rynku do ożywionej dyskusji odnośnie skutków gospodarczych i społecznych, które może ona spowodować.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w sumie w Polsce odnotowano 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy u drobiu, przy czym ostatnie z nich wykryto w dniu 17 marca 2017 r. Analizując przy tym wcześniejsze doświadczenia innych krajów unijnych jak Francja i Niemiec, prawdopodobnie przez kolejne miesiące, tj. aż do jesieni, nie powinny pojawić się następne ogniska grypy ptaków.
 
Wraz z utraceniem przez Polskę statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków zaczęły obowiązywać ograniczenia w wywozie mięsa drobiowego z Polski do części krajów pozaunijnych.
 
- Oczywiście w związku z pojawieniem się grypy ptaków w naszym kraju, zaczęły obowiązywać restrykcje handlowe, ograniczenia w handlu zagranicznym, szczególnie w eksporcie do krajów pozaunijnych. No i tutaj uczestnicy rynku, ale również obserwatorzy rynku prowadzili szeroką dyskusję odnośnie konsekwencji gospodarczych, społecznych jakie ta choroba może przynieść – zauważa Magdalena Kowalewska, analityk Banku BGŻ BNP Paribas.
 
W związku z tym, wielu ekspertów obawiało się sporego spadku kontyngentu wywozu mięsa drobiowego z Polski, wynikającego z obostrzeń handlowych. Jednak z analizy danych MF za MRiRW wynika, że w styczniu i lutym tego roku wolumen wysyłki nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych z Polski zwiększył się o 10% względem tego samego okresu minionego roku i ukształtował się na poziomie 164 tys. t. Za to w ujęciu wartościowym ta zwyżka jest w zdecydowanie mniejszym stopniu i wyniosła ona jedynie 1%.
 
- Wzrósł eksport nie tylko do krajów unijnych, ale również do krajów pozaunijnych. Głównym odbiorcą pozaunijnym w omawianym okresie był Hongkong i w ujęciu rocznym eksport do tego kraju wzrósł o 73%. Także rzeczywiście jest to taki wynik, który nas bardzo bardzo cieszy – mówi Magdalena Kowalewska.
 
Wraz z początkiem roku ceny kurcząt brojlerów systematycznie rosły aż do połowy marca, kiedy to osiągnęły poziom nawet minimalnie większy niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Trend ten zmienił się wraz z początkiem kwietnia i utrzymywał się do początku maja, gdy ceny tego drobiu wyniosły 3,24 zł/kg.
 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl