| Autor: redakcja1

Kolejne przypadki ptasiej grypy we Francji

W ubiegłym tygodniu we Francji potwierdzono dwa nowe przypadki wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1. Jak zaznacza FAMMU/FAPA, wykrycie ognisk nastąpiło za sprawą zaostrzonych działań polegających na monitorowaniu choroby.

Kolejne przypadki ptasiej grypy we Francji

Ptasia grypa we Francji

Pierwsze zakażenie zostało zlokalizowane w gospodarstwie hodowlanym drobiu wodnego w departamencie Aveyron, w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje na południu Francji, podczas kontroli statusu zdrowotnego ferm z tego regionu. Drugie ognisko wystąpiło na fermie kurcząt brojlerów w departamencie Dordogne, położonym w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes w południowo-zachodniej części kraju. Straty w wyniku obu zakażeń wyniosły ponad 6 tys. szt. ptaków.
 
Od początku epidemii ptasiej grypy we Francji w listopadzie 2015 r. do chwili tej pory w kraju wykryto 79 zakażeń. Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim u drobiu wodnego w południowo-zachodniej części kraju, gdzie znajduje się dużo gospodarstw produkcyjnych pasztetu z otłuszczonych wątróbek gęsich lub kaczych – foie gras.
 
Nowe przypadki zachorowań miały miejsce w trakcie fazy odnawiania populacji drobiu w obrębie programu zwalczania ptasiej grypy. Nim to nastąpiło przeprowadzono depopulację i dezynfekcję gospodarstw produkcyjnych, co trwało od stycznia do czerwca br. Wiele ferm hodowlanych musiało w tym czasie zawiesić produkcję. Ze względu na epidemię, wiele krajów wprowadziło obostrzenia w przywozie francuskiego drobiu, w tym Japonia, największy na świecie importer foie gras. Z uwagi na na zakazy handlu, ucierpieli sporo francuscy rolnicy będący producentami pasztetu. Niemniej jednak rolnicy, którzy musieli zawiesić działalność, otrzymali rekompensaty współfinansowane ze środków unijnych.


Tagi:
źródło: