| Autor: redakcja1

Nowe przypadki ptasiej grypy we Francji

Od listopada 2015 r. we Francji miały miejsce już 74 ogniska ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości. Jak podaje FAMMU/FAPA, ostatnie dwa przypadki odnotowano w dniu 23 lutego w regionie Dordogne w gospodarstwie hodowlanym kaczek do produkcji foie gras. Tempo rozprzestrzeniania się wirusa jednak sporo osłabiło się w odniesieniu do szczytu zachorowań z grudnia 2015 roku.

Nowe przypadki ptasiej grypy we Francji

Ptasia grypa we Francji

W styczniu tego roku Francja przyjęła nową strategię zwalczania ptasiej grypy, polegającej na wstrzymaniu na kilka miesięcy, tj. prawdopodobnie do końca czerwca br., nowej produkcji kaczek i gęsi, do momentu pełnej dezynfekcji gospodarstw produkcyjnych, ubojni i sprzętu po poprzednich ogniskach zakażeń.
 
Ze względu na epidemię, wiele krajów wprowadziło obostrzenia w przywozie francuskiego drobiu, w tym Japonia, największy na świecie importer pasztetu z otłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich – foie gras.
 
Z dniem 19 lutego br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2016/237 z dn. 17 lutego 2016 r. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2015/2460 odnośnie niektórych środków ochronnych w stosunku do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 we Francji. Decyzja ta uwzględnia zwiększenie przez Francję obszarów ustanowionych jako dalsza strefa zamknięta, gdzie obowiązują ograniczenia weterynaryjne związane przemieszczania drobiu i niektórych produktów drobiowych.


Tagi:
źródło: