Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Powrót gęsiny na polskie stoły

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza...

Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, Slow Food Polska, liczne restauracje oraz organizacje pozarządowe działające na terenach wiejskich.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Głównym celem tej kampanii  jest  przywrócenie ginącej tradycji spożywania mięsa gęsiego na świętego Marcina, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości. O starym zwyczaju podawania dań z gęsi 11 listopada świadczy m.in. wiersz Kaspra Twardowskiego z 1630 r., którym pisał: "Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają".
 
Na początku ubiegłego stulecia gęsi były w Polsce bardziej popularne od kur. Pasące się na łąkach, ścierniskach czy też rowach przydrożnych, białe albo siodłate można było spotkać  wszędzie. Gęś jest ptakiem o bardzo dobrych walorach użytkowych. Jest zwierzęciem wybitnie roślinożernym, przystosowanym do wykorzystania tanich pasz, odpornym na trudne warunki środowiskowe, a jednocześnie dostarczającym doskonałego pod względem smaku i wartości odżywczej mięsa, tłuszczu oraz najwyższej jakości pierza.
 
Dawniej niemal cała Polska w okresie jesienno-zimowym zajadała się daniami z gęsi. Na polskich stołach pojawiły się one już w XVII wieku. W staropolskiej kuchni gęś była obowiązkową pozycją w menu – pieczona gęś z różnymi dodatkami, wędzona oraz pasztet i smalec z gęsi.
 
Gęś – czyli ekoptak. Gęsi nie nadają się do chowu przemysłowego, nie można ich zamknąć w wielkich halach jak kurczaki i tuczyć paszami przemysłowymi, pobudzaczami wzrostu czy faszerować antybiotykami. Gęś kałudzka biega po podwórku. Na około miesiąc przed listopadowym ubojem jest karmiona wyłącznie owsem, którego ziarno ma większą wartość odżywczą niż pozostałe gatunki zbóż.
 
Gęś owsiana nie jest nazwą rasy – określenie „owsiana” odnosi się jedynie do techniki tuczu. Podstawą żywienia tej gęsi są mieszanki zbożowe i zielonki, m.in. trawa. W ostatniej fazie tuczu, przez 3 tygodnie, gęsi żywione są tylko owsem. Gęś owsiana dostarcza mięso o doskonałych walorach smakowych.
 
Gęsina jest mięsem o ciemnej barwie, bardzo delikatnym w smaku, po upieczeniu pięknie pachnie. Dobrze jest wiedzieć, że gęsina jest jednym ze zdrowszych rodzajów mięsa. Choć mięso nie należy do chudych, jednak posiada dość korzystny skład tłuszczów. Mięso z gęsi to bogactwo pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6.

Gmina Mieścisko chcąc popularyzować i przywrócić „od zapomnienia” zwyczaj spożywania mięsa z gęsi co roku przy wsparciu finansowym Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Doliny Wełny”, w kwietniu dostarcza do gospodarstw rolnych gęsie pisklęta. Gęsi odchowywane są w gospodarstwach, a w listopadzie organizowane jest spotkanie pt: Gąska dobra na wszystko. Wsie sołeckie i ich mieszkańcy przygotowują co roku stoiska z daniami z gęsiny.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl