| Autor: mikolaj

Produkcja jaj na Ukrainie wzrośnie do 18,5 mld szt.

Według prognoz ukraińskiego związku producentów drobiu, w 2016 r. na Ukrainie wyprodukowanych zostanie 18,5 mld szt. jaj, o 10% więcej niż przed rokiem. W 2015 r. poziom wytwarzania obniżył się o 14,3% do 16,8 mld szt. jaj. Jak podaje FAMMU/FAPA, przewidywany wzrost na rok bieżący wynika z ekspansji potencjału produkcyjnego liderów na krajowym rynku jaj – firm Avangard, Ovostar Union i Inter-Zaporoże.

Produkcja jaj na Ukrainie wzrośnie do 18,5 mld szt.

Rynek jaj na Ukrainie

Ukraiński sektor drobiarski ucierpiał znacznie w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu oraz konfliktu zbrojnego w obwodach donieckim i ługańskim. Formy Avangard i MHP utraciły dostęp do części aktywów na półwyspie oraz w regionach konfliktu. Sytuację pogarszała również dewaluacja hrywny, która przyczyniła się do obniżenia kapitału operacyjnego korporacji rolnych i doprowadziła do spadku pogłowia drobiu.

W 2015 r. Ukraina wyeksportowała ok. 1 mld szt. jaj. Avangard rozpoczął wysyłki do Wielkiej Brytanii, Ukraina uzyskała również dostęp do rynku izraelskiego. W 2016 r. planowane jest wejście na rynek chiński. Od początku tego roku ukraiński eksport jaj obniżył się ze względu na wstrzymanie dostaw do Izraela po wykryciu bakterii Salmonella w krajowej produkcji jaj. W okresie od września 2015 r. do stycznia br. wysyłki do Izraela stanowiły 20% całkowitego ukraińskiego eksportu jaj. Pomimo tego incydentu, najwięksi producenci zapowiadają w tym roku zwiększenie eksportu jaj.

Avangard planuje do 2020 r. wysyłać na rynki zagraniczne 50-60% całkowitej produkcji, czyli do ok. 3,5 mld szt. jaj rocznie. Plan produkcyjny firmy Ovostar na ten rok to 1,45 mld szt. jaj, co oznacza wzrost o 21% wobec 2015 r. Większość produkcji trafi jednak na rynek krajowy. W 2015 r. firma podwoiła swój eksport jaj.


Tagi:
źródło: