| Autor: redakcja1

Ptasia grypa w kolejnych krajach UE - w Szwecji i Holandii

W 21-25 listopada br. pojawiły się pierwsze przypadki ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Szwecji i Holandii.

Ptasia grypa w kolejnych krajach UE - w Szwecji i Holandii
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji (UE): nr 2016/2085 z 28 listopada 2016 r. dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych w stosunku do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w Holandii oraz nr 2016/2086 względem środków ochronnych w Szwecji. Powyższe decyzje stosuje się do 31 grudnia 2016 r.
 
W dniu 30 listopada br. ognisko ptasiej grypy H5N8 zauważono także w kolejnym niemieckim gospodarstwie drobiarskim. Od początku listopada br. wirusa wykryto w Niemczech u ponad 370 dzikich ptaków, w trzech dużych gospodarstwach drobiarskich i kilku mniejszych. W trakcie ostatnich kilku tygodni przypadki ptasiej grypy H5N8 odnotowano u dzikiego ptactwa w kilku państwach członkowskich UE, w Szwajcarii i Izraelu, a także u drobiu w Niemczech, Austrii, Danii i na Węgrzech.
 
Poza tym, wirusa H5 stwierdzono również u drobiu w gospodarstwie przydomowym na Ukrainie, jednak nie wiadomo jeszcze czy jest to ten sam podtyp H5N8, który zaatakował dzikie ptactwo i drób w innych częściach Europy, w Azji i na Bliskim Wschodzie.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, 2 grudnia br. poinformowano o wystąpieniu pierwszego przypadku ptasiej grypy H5N8 u drobiu we Francji. Miało to miejsce na fermie kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Wcześniej, potwierdzono obecność wirusa H5N8 u dzikich kaczek krzyżówek miniaturowych. Pojawienie się wirusa u drobiu spowodowało, że Francja nie odzyska statusu kraju wolnego od ptasiej grypy. Status ten miał zostać przyznany z dniem 3 grudnia br., pod warunkiem braku zachorowań u drobiu.
 
Pod koniec 2015 r. i na początku 2016 r., we Francji miało miejsce 80 przypadków ptasiej grypy wywołanej przez szczep wirusa ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości podtypu H5N1. Wirus rozprzestrzeniał się głównie u drobiu wodnego w południowo-zachodniej części kraju, gdzie znajduje się dużo gospodarstw produkcyjnych pasztetu z otłuszczonych wątróbek gęsich lub kaczych – foie gras. Na skutek epidemii, wiele krajów trzecich wprowadziło obostrzenia handlowe względem francuskiego drobiu, w tym m.in. Japonia – największy odbiorca foie gras z Francji.


Tagi:
źródło: