| Autor: redakcja1

Francja: Wzrosła liczba zakażeń ptasią grypą

Do połowy grudnia 2015 roku liczba ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu we Francji zwiększyła się do trzydziestu - podaje FAMMU/FAPA. Epidemia rozprzestrzeniła się już na odległość ponad 400 km, tj. z gospodarstw położonych w pobliżu granicy z Hiszpanią do Limoges, w regionie Limousin, w środkowej części kraju.

Francja: Wzrosła liczba zakażeń ptasią grypą

Ptasia grypa we Francji

W związku z tym, dokonano we Francji przymusowego uboju dziesiątek tysięcy kaczek, kurcząt, perliczek i innych gatunków drobiu. Na zarażonych fermach wykryto 3 różne podtypy wirusa wysokozjadliwej ptasiej grypy – H5N1, H5N2 i H5N9, a ostatnio też nisko zjadliwą postać wirusa – H5N3. Francuskie służby weterynaryjne podkreślają, że żaden z nich nie powoduje zakażeń pośród ludzi. Są to inne serotypy niż wykryte w Azji, które uległy mutacji i przeniosły się na ludzi.
 
Zdaniem Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby choroba rozprzestrzeniała się w tak szybkim tempie i była spowodowana różnymi podtypami wirusa w tym samym czasie. Możliwe jest, że wirus zmutował z nieodkrytego wcześniej serotypu o niskiej zjadliwości w różne serotypy wysoce zjadliwe. Inną ewentualnością jest wymiana genów między różnymi serotypami.
 
W wyniku pojawienia się ognisk ptasiej grypy we Francji, wiele krajów, w tym Chiny, Japonia, Korea Płd., Tajlandia, Algieria, Maroko, Tunezja i Egipt, wprowadziło tymczasowe embargo na import drobiu i produktów drobiowych z Francji.
 
Japonia jest głównym importerem francuskiego pasztetu z otłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich – foie gras. Jego produkcja odbywa się przede wszystkim w regionach dotkniętych ptasią grypą.



Tagi:
źródło: