| Autor: redakcja1

Rynek drobiu w obliczu ptasiej grypy

Na dzień 16.01.2017 r. (g. 14.00) w Polsce potwierdzono łącznie 30 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na terenie województw: lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Po potwierdzeniu pierwszego ogniska Polska utraciła status kraju wolnego od tej choroby i została objęta ograniczeniami handlowymi.

Rynek drobiu w obliczu ptasiej grypy

Ptasia grypa w Polsce


Zakaz eksportu mięsa i produktów drobiowych został wprowadzony przez kraje pozaunijne m.in.: Chiny, Japonię, RPA, Tajwan, a także Wietnam. Natomiast regionalizację wprowadziły m.in.: Hongkong, Ukraina, Rosja, czy też Białoruś. Wydaje się, że przedsiębiorców eksportujących mięso drobiowe w największym stopniu mogą dotknąć utrudnienia w eksporcie na Ukrainę, ponieważ kraj ten jest naszym największym, pozaunijnym odbiorcą tego typu mięsa. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 r. na Ukrainę wyeksportowaliśmy blisko 40 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207), czyli o 80% więcej w relacji rocznej.
 
Warto jednak zaznaczyć, że ograniczenia eksportowe dotyczą wybranych produktów. Ponadto kraje, które stosują regionalizację ujmują ją w różny sposób, czasami ograniczając się do terytorium powiatu, a innym razem województwa. Dodatkowo większość krajów, które wprowadziły zakaz importu drobiu z Polski ma niewielki udział w strukturze eksportu z naszego kraju.
 
Warto dodać, że ptasia grypa występuje na znacznie większą skalę w wielu krajach UE, jednak w poprzednich latach nie wpłynęło to istotnie na ich wyniki eksportowe. Zdaniem Magdaleny Kowalewskiej, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, należy mieć jednak świadomość, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się tej choroby w naszym kraju jest bardzo dynamiczna i chociaż liczba potwierdzonych przypadków i ognisk, w porównaniu do innych krajów europejskich nie jest zaskakująco wysoka, to niepokojący wydaje się jej zasięg terytorialny. W ciągu niespełna dwóch miesięcy obecność tego wirusa została potwierdzona na terytorium 6 województw.
 
Z danych MRiRW wynika, że w pierwszych czterech tygodniach po potwierdzeniu pierwszego przypadku HPAI średnia cena skupu kurcząt brojlerów obniżyła się o 3% do poziomu 3,05 PLN/kg w pierwszym tygodniu grudnia. Następnie przeciętna cena wzrosła do 3,09 PLN/kg w pierwszym tygodniu stycznia, i była o 5% niższa w ujęciu rocznym.
 
Warto pamiętać, że poza ptasią grypą na kształtowanie się cen skupu w 2017 r. będzie miało wpływ wiele innych czynników. Na cenach nadal będzie ciążyć rosnąca produkcja w kraju i za granicą. W 2016 roku (bez grudnia) według danych GUS liczba wylęgów kurcząt brojlerów w Polsce zwiększyła się o około 8% (r/r).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!