| Autor: redakcja1

Rynek drobiu na Ukrainie

Według danych Agra Europe, największa ukraińska firma drobiowa MHP znacząco zwiększyła eksport drobiu na rynek Unii Europejskiej w obrębie bezcłowych wolumenów. W III kw. 2014 roku 7,4 tys. t mięsa drobiowego zostało skierowane na rynek unijny, a to oznacza trzykrotną zwyżkę w porównaniu z poprzednim kwartałem – podaje Bank BGŻ.

Rynek drobiu na Ukrainie

Rynek drobiu na Ukrainie

Tak dynamiczny rozwój pomógł firmie MHP zmniejszyć straty zanotowane w wyniku trwającego konfliktu we wschodniej części Ukrainy. Z uwagi na sytuację na wschodzie kraju, firma MHP musiała podjąć decyzję o zatrzymaniu produkcji jednodniowych piskląt na farmie w okolicy Doniecka.
 
Niemniej jednak produkcja kurcząt brojlerów mogła być kontynuowana dzięki współpracy nawiązanej z producentami z Węgier, Niemiec i Holandii, którzy dostarczali do MHP jednodniowe pisklęta.
 
W Umowie o Wolnym Handlu podpisanej pomiędzy UE a Ukrainą drób został określony jako sektor wrażliwy. W efekcie czego wprowadzono kontyngenty bezcłowe w granicy 16 tys. t rocznie dla świeżego lub schłodzonego mięsa drobiowego, a także 20 tys. t dla mrożonych tuszek.

 Tagi:
źródło: