| Autor: redakcja1

Spadek cen jaj spożywczych w listopadzie

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w listopadzie br. przeciętna unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 126,9 EUR/100 kg i odniesieniu do października zmalała o 1,9%. W obrębie roku notowania były aż o 5% mniejsze - podaje FAMMU/FAPA.

Spadek cen jaj spożywczych w listopadzie
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Ceny jaj

Jaja staniały w listopadzie w 7 państwach członkowskich, w największym stopniu w Irlandii o 5%. W Polsce ceny zwiększyły się o 1% do 135,6 EUR/100 kg i przewyższały średnią unijną o 6,8%. W ujęciu roku polskie jaja podrożały o 2%.
 
Zwiększenie się cen jaj w listopadzie odnotowano w sumie w 14 państwach UE, największe miało miejsce w Słowenii o 5,4%, a w pozostałych krajach był nieznaczny. Najwięcej jaja kosztowały tradycyjnie w Szwecji - 205 EUR/100 kg, a najmniej w Rumunii - 109 EUR/100 kg.
 
W okresie od stycznia do maja 2015 roku na unijnym rynku jaj przeważał spadkowy trend cen. Wpływ na to miało osłabienie zapotrzebowania wewnętrznego oraz poprawa rentowności produkcji jaj w UE ze względu na zniżki kosztów pasz dla niosek. W czerwcu i lipcu br. jaja w UE sporo podrożały w ślad za rosnącym popytem eksportowym, m.in. ze strony USA, borykających się z ptasią grypą. Od sierpnia ceny jaj ponownie maleją wraz z obniżką cen zbóż i pasz, a co za tym idzie poprawą opłacalności produkcji jaj.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!