| Autor: redakcja1

Niższy eksport jaj z UE na początku roku

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów w ekwiwalencie jaj, ale z wykluczeniem jaj wylęgowych do krajów trzecich w styczniu i lutym br. zmalał w obrębie roku o 7% do 36,2 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.

Niższy eksport jaj z UE na początku roku

Eksport jaj z UE

Największą dynamikę obniżkę wysyłki zaobserwowano w odniesieniu do albuminy jaj o 9% do 14,7 tys. ton. Mniejsza była także sprzedaż żółtek jaj o 16% do 1,3 tys. ton. Eksport jaj spożywczych zwiększył się za to jednak w tym okresie o 2,4% do 17,6 tys. ton, a jaj bez skorupek nawet o 21% do 2,6 tys. ton. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi zmalało w ujęciu roku o 7% do 34 tys. ton.

 

Największymi eksporterami jaj i przetworów poza ugrupowanie były Holandia, Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy. Wysyłki polskich jaj i przetworów obniżyły się o ponad dwie trzecie do 898 ton, w tym jaj spożywczych o 82% do 542 ton.

Japonia głównym odbiorcą unijnych jaj

Głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, z poziomem importu 9,8 tys. ton, w tym przede wszystkim suszonej albuminy jaj, a w trakcie roku dostawy na ten rynek były niższe o 18%. Następnymi odbiorcami była Szwajcaria ze spadkiem o 10% do 7,5 tys. ton i Zjednoczone Emiraty Arabskie ze zwyżką o 127% do 5,4 tys. ton, gdzie wysyłano z UE głównie jaja spożywcze. Dostawy do Rosji i na Ukrainę przede wszystkim suszonej albuminy jaj zmalały o 67%.

Import jaj do UE również mniejszy

Import jaj i przetworów z krajów trzecich do UE w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zmniejszyła się o 8% do 2,2 tys. ton. W strukturze towarowej przywozu dominowały przetwory jajeczne. Największym dostawcą tych towarów do UE były Indie ze zwyżką o 12% do 960 ton i Argentyna o 183% do 751 ton. Obniżył się z kolei o połowę import z USA do 300 ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!