| Autor: redakcja1

Spadek eksportu jaj i przetworów jajecznych z Polski (I-VI 2015)

W pierwszym półroczu br. wolumen eksportu jaj i przetworów jajecznych z Polski obniżył się w obrębie roku o 3% do 120 tys. ton, a jego wartość była o 2% większa i wyniosła 128 mln EUR – zauważa FAMMU/FAPA.

Spadek eksportu jaj i przetworów jajecznych z Polski (I-VI 2015)

Eksport jaj z Polski

Jednocześnie zmniejszyła się wielkość importu o 7% do 12 tys. ton, przy wydatkach wyższych o 1% do 24 mln EUR. Ceny transakcyjne w wywozie wzrosły w trakcie roku o 5%, a w przywozie nawet o 8%.

 

Dodatnie saldo w handlu zagranicznym sektora jaj zwiększyło się w stosunku do pierwszej połowy 2014 r. o 2% do 104 mln EUR. Głównym partnerem handlowym Polski w sektorze jaj pozostała tradycyjnie Unia Europejska.

 

Polskie jaja i przetwory trafiły przede wszystkim do Niemiec, Holandii, Włoch i Czech, a państwa te miały 62% udziału w wartości polskiego wywozu jaj.

 

Pośród krajów trzecich (spoza UE) największymi odbiorcami polskich jaj i przetworów były Ukraina i Białoruś. Wśród dostawców jaj i przetworów do Polski dominowały także państwa UE z Niemcami, Holandią i Francja na czele. Z tych trzech krajów pochodziło 60% wartości importu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!