| Autor: redakcja1

Spadek spożycia jaj

W czwartym kwartale 2017 r. miesięczne spożycie jaj w gospodarstwach domowych wyniosło 11,6 szt/osobę i było o 4,1% mniejsze niż w porównywalnym okresie 2016 r.

Spadek spożycia jaj
W obrębie całego roku spożycie wyniosło 11,42 szt/osobę, czyli było o 2,9% niższe niż w 2016 r. Jest to wynik silnego wzrostu cen detalicznych jaj w czwartym kwartale 2017 r.
 
W pierwszym kwartale 2018 r., bezpośrednia konsumpcja jaj na osobę w gospodarstwie domowym zmniejszyła się do 12,15 sztuk, a więc o 3,6% w porównaniu do tego samego czasu przed rokiem. Ceny jaj w handlu detalicznym pozostają wysokie. Można więc szacować, że w br. zniżkowy trend ich spożycia w gospodarstwach domowych utrzyma się.
 
W czasie siedmiu miesięcy 2018 r. sprzedano za granicę o 7,6% więcej jaj w skorupkach niż przed rokiem, z kolei eksport przetworów z jaj zmalał o 14,8%. Import jaj w skorupkach był o 20,8% niższy, a przetworów z jaj o 23,4% wyższy w porównaniu z okresem siedmiu miesięcy 2017 r.
 
W następnych miesiącach br. handel zagraniczny jajami i ich przetworami powróci prawdopodobnie do normalnych proporcji wynikających z długookresowej tendencji rozwojowej. Oznaczałoby to dalszą powolną zniżkę cen na rynku krajowym. Można jednak prognozować, że ich poziom będzie większy niż w 2017 r., zwłaszcza cen detalicznych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!