| Autor: redakcja1

Rynek drobiu w UE. W 2017 r. produkcja wzrośnie do 14,5 mln ton, konsumpcja - do 27 kg/os., a eksport - do 1,5 mln ton

Unia Europejska jest istotnym partnerem na globalnym rynku drobiu – trzecim lub czwartym jego producentem i trzecim eksporterem z 12% i 10% udziałem w światowym wolumenie.

Rynek drobiu w UE. W 2017 r. produkcja wzrośnie do 14,5 mln ton, konsumpcja - do 27 kg/os., a eksport - do 1,5 mln ton
Do najważniejszych producentów w UE należą: Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy. Mięso drobiu pochodzące z tych państw członkowskich składa się na około dwie trzecie całkowitej produkcji UE. Polska jest najbardziej konkurencyjnym producentem drobiu w UE.
 
Według „Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”, opracowanej przez Komisję Europejską w październiku br., produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. wzrośnie w skali roku o 4% do 14,3 mln ton, a w 2017 r. o 1,2% do 14,5 mln ton.
 
Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyjają stosunkowo niskie ceny pasz, dzięki kolejnym korzystnym zbiorom na świecie, co zwiększa konkurencyjność i opłacalność produkcji, pomimo zniżki cen detalicznych mięsa kurcząt na początku tego roku. W pierwszym półroczu 2016 r. unijna produkcja mięsa drobiu wzrosła o 6%. Produkcja zwiększyła się w większości państw liczących się na unijnym rynku drobiu, a najbardziej w Polsce o 15%, która jest obecnie największym producentem w UE. Wysokie zwyżki zanotowały również Hiszpania o 8%, Włochy o 6%, Holandia o 5% i Wielka Brytania o 4%.
 
Odbudowa stad drobiu we Francji, po działaniach zapobiegawczych wprowadzonych na początku roku w związku z ptasią grypą, nie znalazła jeszcze odzwierciedlenia w liczbie ubojów. Sytuacja ulegnie prawdopodobnie poprawie w drugiej połowie roku. Na szczeblu unijnym, produkcja drobiu powinna w drugim półroczu nadal rosnąć, świadczą o tym wysokie miesięczne wstawienia kurcząt do tuczu.
 
W 2016 r. unijna konsumpcja drobiu zwiększy się prawdopodobnie o 3,4% do 13,7 mln ton tj. do 26,8 kg na jednego mieszkańca. Komisja przewiduje, że spożycie drobiu w UE w 2017 r. zbędzie wyższe o 1,2% do 13,9-27,1 kg na jednego mieszkańca. Skala wzrostu spożycia będzie niższa niż w poprzednich latach, ponieważ rynek staje się coraz bardziej nasycony. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z mięsem czerwonym oraz zwyżka produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: