| Autor: redakcja1

Rynek drobiu w UE. W 2017 r. produkcja wzrośnie do 14,5 mln ton, konsumpcja - do 27 kg/os., a eksport - do 1,5 mln ton

Unia Europejska jest istotnym partnerem na globalnym rynku drobiu – trzecim lub czwartym jego producentem i trzecim eksporterem z 12% i 10% udziałem w światowym wolumenie.

Rynek drobiu w UE. W 2017 r. produkcja wzrośnie do 14,5 mln ton, konsumpcja - do 27 kg/os., a eksport - do 1,5 mln ton
Komisja Europejska prognozuje, że w 2016 r. eksport mięsa drobiu z UE wzrośnie aż o 10% do rekordowych 1,48 mln ton. Według USDA, w 2016 r. unijny eksport mięsa kurcząt zwiększy się o 6,2% do 1,25 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga na import żywności z sierpnia 2014 r. oraz spadku wywozu francuskich mrożonych tuszek brojlerów na Bliski Wschód. Wpływ na to miała stagnacja popytu w Arabii Saudyjskiej oraz sytuacja polityczna w Jemenie. Wysyłki rosły jednak głównie ze względu na silny popyt ze strony krajów Azji i Afryki Subsaharyjskiej. Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, przede wszystkim tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie sprzyja obniżenie kosztów produkcji dzięki spadkowi cen zbóż.
 
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszych trzech kwartałach br. UE wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,1 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu – o 9% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. W strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt - 87% eksportu drobiu ogółem, których sprzedaż poza UE wzrosła o 9,4% do 963 tys. ton. Zwiększył się również wywóz mięsa i przetworów z indyków o 7% do 108 tys. ton, mięsa kaczek o 7% do 4 tys. ton i gęsi o 32% do 1,8 tys. ton. Niższa była natomiast sprzedaż żywego drobiu o 9% do 10,5 tys. ton oraz pozostałych produktów: podrobów i tłuszczu drobiowego o 11% do 25 tys. ton.
 
Najważniejszymi eksporterami drobiu poza ugrupowanie były tradycyjnie Holandia, Francja i Polska. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 16%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 36%. Wysyłki z Francji zmalały z uwagi na obostrzenia w handlu wprowadzone z powodu ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy, stagnację popytu w Arabii Saudyjskiej oraz sytuację polityczną w Jemenie. Kraje Bliskiego Wschodu są głównymi odbiorcami francuskich mrożonych tuszek brojlerów.
 
Czołowymi odbiorcami drobiu z UE w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku były RPA, Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin i Filipiny. O wysokim wzroście wywozu do RPA zadecydowała informacja o możliwości wprowadzenia niedługo przez tamtejsze władze środków ochronnych w imporcie unijnego drobiu. Zastosowanie tych restrykcji może znacznie zmniejszyć unijny eksport na rynek południowoafrykański na korzyść dostawców z USA, którzy zaczęli w tym roku wykorzystywać nowy kontyngent przywozowy na 65 tys. ton elementów kurcząt z kością. Wysyłki drobiu z UE do Beninu obniżyły się z uwagi na obawy dotyczące reeksportu towarów unijnych do Nigerii.
 
Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: