Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wahania cen na rynku indyków

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych MRiRW (za MF) na rynku indyków, po wzrostach cen do poziomu 6,02 zł/kg na...

Jak wynika z danych MRiRW (za MF) na rynku indyków, po wzrostach cen do poziomu 6,02 zł/kg na początku czerwca (2-8.06.2014), w następnych tygodniach obserwowaliśmy nieduże, bo 1% - o 0,06 zł/kg zniżki do średniego poziomu 5,96 zł/kg w pierwszych czterech tygodniach lipca – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Taki stan rzeczy wskazuje na względną równowagę czynników popytowo-podażowych na rynku. Z drugiej strony, aktualny poziom cen oznacza 4,6% spadek w ujęciu rocznym.
 
Niemniej jednak ceny pasz, będących głównym komponentem kosztów produkcji, były w czerwcu o 7% - 117 zł/t mniejsze w skali roku, co miało wpływ na poprawę rentowności produkcji indyków. Za kilogram żywca w czerwcu 2014 roku można było nabyć 4,10 kg paszy w odniesieniu do roku poprzedniego, kiedy relacja ta była na poziomie 3,79.

Poprawa wyników finansowych zachęciła zapewne producentów do zwiększenia kontyngentu produkcji. Dane GUS odnośnie wstawień piskląt za maj wskazują na 29% przyrost w skali roku. Także w czerwcu wstawienia były o 22% - 0,51 mln szt. wyższe i osiągnęły granice 2,76 mln szt.

Przy cyklu tuczu trwającym średnio dla indyczek 3,5 miesiąca i indorów do 5 miesięcy, ptaki te powinny trafić na rynek w okresie od sierpnia do października. Można się zatem oczekiwać, że tak duży wolumen żywca na rynku będzie hamować sezonowe zwyżki cen. Co więcej, obserwowane spadki cen pasz mogą dodatkowo wywierać presję na zmniejszenie się cen żywca.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Koszty paszowe w hodowli kurcząt pozostały niezmienne
 • Koszty paszowe w hodowli kurcząt pozostały niezmienne

  W okresie styczeń-luty br. nie zmieniły się miesięczne koszty paszowe w chowie kurcząt rzeźnych.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl