| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu drobiu

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. eksport żywca, mięsa, podrobów oraz przetworów drobiowych był wyższy o 10,6% i wyniósł 1199 tys. t.

Wzrost eksportu drobiu
Wzrost wolumenu wywozu był wynikiem wyższego wywozu mięsa i podrobów kurzych o 11,7%, indyczych o 6,5% i pozostałych o 1,5%, a także przetworów kurzych o 15,9% i indyczych o 7,7%. Zmalała wysyłka przetworów pozostałych o 6,9% i drobiu żywego o 4,1%. Prognozuje się, że eksport nadal będzie utrzymywał się na stosunkowo wysokim poziomie, a produkcja w br. w Polsce będzie rekordowo wysoka.
 
W związku ze zniesieniem w listopadzie 2019 r. zakazu importu drobiu z USA do Chin, uwarunkowania w dostawach do Chin mogą się pogorszyć. Najważniejszymi importerami w UE mięsa i podrobów drobiowych eksportowanych z Polski były Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja, a w krajach trzecich Ukraina i Hongkong. Przywóz żywca drobiowego, mięsa, podrobów oraz przetworów drobiowych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. zwiększył się o 5,1% do 165 tys. t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!