Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost eksportu jaj i ich przetworów z UE (I-IV 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w ekwiwalencie jaj, ale z wykluczeniem jaj wylęgowych do krajów trzecich w okresie od stycznia do kwietnia br. zwiększył się w obrębie roku o 2,7% do 75,5 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport jaj z UE

Największą dynamikę zwyżki wywozu odnotowano w odniesieniu do jaj bez skorupek o 24% do 5,5 tys. ton. Wyższa była także sprzedaż jaj spożywczych o 14% do 32,8 tys. ton. Eksport albuminy zmalał jednak w tym czasie o 8% do 34,4 tys. ton, a żółtek jaj o 3% do 2,8 tys. ton. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi zwiększyło się w skali roku o 3% do 71 tys. ton.

 

Czołowymi dostawcami jaj i przetworów poza ugrupowanie były Holandia, Włochy, Francja i Hiszpania. Z grona ważniejszych eksporterów, jedynie Holandia, Hiszpania i Portugalia zanotowały zwyżki wysyłki. Wywóz polskich jaj i przetworów obniżył się o 65% do 1,5 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 65% do 1,7 ton i przetworów jajecznych o 73% do tys. ton.

Głównym rynkiem zbytu dla unijnych jaj była Japonia

Głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, która zakupiła 23 tys. ton, w tym przede wszystkim suszonej albuminy, w ciągu roku dostawy z UE zmniejszyły się jednak o 8%. Następnymi odbiorcami były Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie wysyłano głównie jaja spożywcze. Wywóz do Rosji przede wszystkim suszonej albuminy jaj obniżył się o 78%.

Import jaj do UE

W obrębie pierwszych czterech miesięcy 2015 r. unijny import sektora jaj wzrósł w skali roku o 4% do 5 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu wwozu dominowały przetwory jajeczne – 98% udziału. Największym dostawcą tych towarów do UE są od 2014 r. Indie, z których zakupy z tego kraju zwiększyły się w ciągu roku o 5% do 2 tys. ton.

 

Poprzedni główny eksporter produktów jajecznych na rynek unijny – Stany Zjednoczone obniżył dostawy o jedną trzecią do 1 tys. ton z uwagi na epidemię ptasiej grypy. Wzrósł z kolei import przetworów jajecznych do UE z Argentyny i pozostałych kierunków.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl