| Autor: redakcja1

UE: Wzrost eksportu jaj i przetworów jajecznych (I-VIII 2015)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w ekwiwalencie jaj, z wykluczeniem jaj wylęgowych do krajów trzecich w czasie od stycznia do sierpnia br. Zwiększył się w obrębie roku o 10,8% do 166 tys. ton - podaje FAMMU/FAPA.

UE: Wzrost eksportu jaj i przetworów jajecznych (I-VIII 2015)

Eksport jaj z UE

Największą dynamikę zwyżki wywozu odnotowano w odniesieniu do przetworów jajecznych, w tym jaj bez skorupek i żółtek jaj, których wysyłki zwiększyły się o 33% do 19,4 tys. ton. Większa była także sprzedaż jaj spożywczych o 31% do 73,3 tys. ton. Zmalał jedynie wywóz albuminy jaj o 7% do 73,3 tys. ton.
 
Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi wzrosło w ujęciu roku o 9% do 154 tys. ton. Największymi dostawcami poza ugrupowanie były Holandia, Włochy, Hiszpania i Francja. Import z Polski zmalał o ponad połowę do 3,6 tys. ton, przede wszystkim jaj spożywczych do 2,9 tys. ton.
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, która zakupiła 48 tys. ton, w tym suszonej albuminy jaj, w trakcie roku dostawy z UE zmniejszyły się jednak o 7%. Następnymi odbiorcami była Szwajcaria ze spadkiem o 0,3% do 27,4 tys. ton i Zjednoczone Emiraty Arabskie ze wzrostem o 115% do 9,7 tys. ton, gdzie wysyłano przede wszystkim jaja spożywcze. Wzrosły ponad trzykrotnie do 7,4 tys. ton dostawy jaj spożywczych i albuminy jaj do Izraela. Wywóz do Rosji przede wszystkim suszonej albuminy jaj obniżyły się o 66% do 1,6 tys. ton.
 
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2015 r. unijny import sektora jaj wzrósł w ujęciu roku o 31% do 11,7 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu przywozu dominowały przetwory jajeczne - 90%. Największym dostawcą tych towarów do UE są od 2014 r. Indie, zakupy w tym kraju zwiększyły się w obrębie roku o jedną czwartą do 4,4 tys. ton. Wzrósł także przywóz przetworów jajecznych z Argentyny o 187% do 2,4 tys. ton. Poprzedni główny eksporter produktów jajecznych na rynek unijny – Stany Zjednoczone obniżyły się w tym roku dostawy o 28% do 2,1 tys. ton z uwagi na epidemię ptasiej grypy.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!