| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu z Polski mięsa i podrobów z drobiu

Wywóz mięsa drobiowego i jego podrobów osiągnął poziom 620 tys. ton, a więc był wyższy o 8% niż przed rokiem oraz zwiększył się o 4% do 1,0 mld euro.

Wzrost eksportu z Polski mięsa i podrobów z drobiu
Podobnie jak przed rokiem, największymi rynkami zbytu krajowego mięsa drobiowego były państwa UE. Do krajów UE wysłano 478 tys. ton mięsa i podrobów z drobiu - 77% eksportu ogółem tej grupy o wartości 937 mln euro stanowiącej 90% udziału w wartości wywiezionego drobiu. Wolumen eksportu był o 7% większy niż w porównywalnym okresie 2016 r., a jego wartość – o 4%.
 
Biorąc pod uwagę poszczególne kraje UE, głównymi odbiorcami drobiu z Polski były: Niemcy z 15% udziału w wolumenie i 21% w wartości polskiego eksportu tego mięsa, Wielka Brytania z 9% i 13%, Francja z 8% i 10% oraz Czechy i Holandia - po 7% i 8%. Wśród krajów trzecich największym importerem polskiego mięsa drobiowego była Ukraina i Hongkong. Odbiorcami drobiu z Polski były także Benin, Ghana i Macedonia.
 
Prognozowany w 2017 r. wzrost produkcji drobiu u czołowych globalnych eksporterów, tj. w Brazylii, USA, w krajach Unii Europejskiej i Tajlandii przyczyni się do nasilenia konkurencji. Szacowany wzrost produkcji drobiu w Polsce oraz jego wysoka konkurencyjność cenowa i jakościowa na światowym rynku będą sprzyjać zwiększeniu wysyłki.
 
Niemniej jednak, wprowadzone przez niektóre kraje pozaunijne ograniczenia zakupu asortymentu drobiowego z Polski, wynikające z wystąpienia na przełomie 2016 r. i 2017 r. grypy ptaków, mogą przyczynić się do spowolnienia dynamiki wzrostu eksportu w 2017 r.
 
Zdaniem analityków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa eksport mięsa i podrobów drobiowych z Polski może być o 8% większy niż w 2016 r. i wynieść 1,3 mln ton, pod warunkiem, że nie wystąpią poważne zakłócenia na rynku spowodowane ptasią grypą. Wartość wywozu prawdopodobnie wyniesie 1,9 mld euro i będzie o 5% wyższa niż w 2016 r. Czynnikiem sprzyjającym zwyżce polskiego eksportu będzie przyznanie Polsce statusu kraju wolnego od HPAI4 i otwarcie dotychczasowych i nowych rynków zbytu np. rynku izraelskiego i katarskiego.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!