| Autor: redakcja1

UE: Eksport jaj i ich przetworów wzrósł o ponad 20%

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w obrębie pierwszych dwóch miesięcy 2016 r. unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w ekwiwalencie jaj, ale bez jaj wylęgowych do krajów trzecich zwiększył się w ujęciu roku o 23% do 44,7 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.

UE: Eksport jaj i ich przetworów wzrósł o ponad 20%

Eksport jaj z UE

Dostawy jaj spożywczych wzrosły o 41% do 25 tys. ton, jaj bez skorupek o 46% do 3,8 tys. ton, a żółtek jaj o 118% do 2,8 tys. ton. Zmalał za to o 11% wywóz albuminy jaj do 13 tys. ton. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi zwiększyło się w skali roku o jedną czwartą do 42 tys. ton.
 
Największymi dostawcami jaj i przetworów poza UE były Holandia, Hiszpania, Włochy i Francja. Wysyłki z Polski wzrosły niemal dwukrotnie do 1,7 tys. ton.

Głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj stała się Szwajcaria, gdzie wysyłano przede wszystkim jaja spożywcze, w obrębie roku dostawy z UE obniżyły się jednak o 3% do 7,3 tys. ton. Na drugie miejsce pośród importerów spadła Japonia, która sprowadziła z UE głównie suszoną albuminę jaj. Dostawy na rynek japoński obniżyły się prawie o połowę do 5,2 tys. ton. Mniej jaj i produktów jajecznych zakupiły z UE też Zjednoczone Emiraty Arabskie o 17% do 4,5 tys. ton. Ponad sześciokrotnie wyższe dostawy jaj spożywczych do Izraela do 4,2 tys. ton. Większy niż przed rokiem był też unijny eksport sektora jaj do Rosji, Turcji, Omanu i Iraku.
 
W styczniu i lutym br. unijny import sektora jaj zmniejszył się w ujęciu roku o 1% do 2,6 tys. ton w ekwiwalencie jaj, ale bez jaj wylęgowych. W strukturze towarowej kontyngentu wwozu przeważały przetwory jajeczne. Największym dostawcą tych produktów do UE była Argentyna, skąd przywóz spadł w ujęciu roku o 7% do 700 ton.


Tagi:
źródło: